המשקפיים של מירון לוי

האדריכל מירון לוי לקח שני אזורים בשני קצוות שונים של הארץ והעניק להם את הפרשנות שלו לתפיסת המלונאות והאירוח. התוצאה: מתחמים שעושים חשק רב להישאר

מאת: אורי סלע | צילום: | 07/05/2015
ספא סינרגיה עין גדי- פרגולת עץ מסוגננת המאפשרת משחקי אור וצל

השימוש המרובה בביטויים ומושגים רבים בעולם העיצוב והאדריכלות, שאמורים לייצג רעיון מסוים או תפיסת עולם, מחטיא פעמים רבות את המטרה ומצמיד פרשנויות שאינן מעניקות את הכבוד הראוי למה שאמורים לייצג הביטויים השונים. 


זה נכון כשמדברים על הלבשת הבית וזה נכון מאוד, גם בשעה שעוסקים בדיאלוג שבין הפנים לחוץ. דשא סינטטי שמתכתב עם כורסא ירוקה המוצבת ממש ליד החלון הצרפתי המוביל למרפסת, אינו מייצג את הקשר בין חוץ לפנים, או אולי למעשה מדויק יותר להגדיר, כי הוא מוריד מערכו של הדיאלוג הזה. 


מירון לוי, אדריכל שהחל דרכו אצל האדריכל יעקב רכטר ואף מושפע ממנו לא מעט, בעת תכנון הפרויקטים מבית היוצר שלו, הוא אדריכל שהחיבור והשילוב בין חוץ לפנים, מהווים חלק עיקרי המאפיין את תפיסותיו האדריכליות.


לוי רואה את ההבדל בין חוץ לפנים וגם אינו רואה אותו, באותה העת. הוא מודע להבדלים אך כשמביט על המכלול הוא ממקד מבט לחוץ ולפנים, ורואה אותם כמעט מקשה אחת. הכבוד שמעניק האדריכל, לטבע שבחוץ הופך בסופו של תהליך את חוויית המשתמש איכותית יותר, מותאמת והרמונית. מתחם הספא, סינרגיה, שתכנן בעין גדי, הוא מתחם המשלב בחללים הפנימיים שלו פלטת גוונים מדברית, המזכירה בצבעוניותה את ההרים שמסביב ואת יעלי הבר. 


במהלך התכנון, היה רצון להעניק תחושה של מקום שקט, רגוע ונעים, גם בימים שהשמש המדברית קופחת. המתחם כולו בנוי ממעטפות של מסנני אור, המאפשרים ליהנות מאור השמש בכל נקודה ביום, בין אם הבילוי הוא בתוך מתחם הספא או מחוצה לו.


מסנני האור משלבים בין אלמנטים של צמחיה טבעית ובין קונסטרוקציות ופתרונות הצללה בעלי רמה פונקציונאלית גבוהה והצהרה אדריכלית שלא ניתן להתעלם ממנה. 

ספא סינרגיה עין גדי- הכיוון תמיד אל הנוף שבחוץ

המקום כמעט נטול קירות בלוקים ואת רוב המעטפת מכסים קירות זכוכית, המאפשרים לנוף להכנס למתחם ולהרגיש חלק ממנו. החוויה שעובר הלקוח היא חוויה שמאפשרת לו לספוג את הטבע בשיא עוצמתו ובאותה העת לחוש רכות, אינטימיות ומיסתורין. 

ספא סינרגיה עין גדי- פינת ישיבה בגוון מדברי. גופי התאורה בעלי נוכחות אך אינם משתלטים ומעניקים נימה מאווררת

בעיצוב הספא, נעשה שימוש בחומרים בהשראת הנוף המדברי שמסביב. הספא מתוכנן כמעין מבוך מסוגנן. 


המקום ממנו נכנסים לחדרי הטיפולים אינו המקום שממנו יוצאים לאזור המנוחה. קיימת זרימה המאפשרת כניסה שעוטפת את הלקוח בחוויה המרגיעה, באפון הדרגתי, ככל שנכנס לעומק המבוך. 

ספא סינרגיה עין גדי- פינות ישיבה בגוונים מדבריים

גם היציאה מהטיפול היא יציאה בשלבים. היציאה מחדר הטיפולים מובילה לחדר מנוחה, שמאפשר לבצע התאמות תדרים ונחיתה רכה למציאות.


ספא סינרגיה עין גדי- מתחם הספא מוסווה בהרמוניה בין ההרים ומהווה חלק אינטגרלי מהנוף


ספא סינרגיה עין גדי- חוסמים את המגע הישיר עם השמש, אך לא את האור- חלק ממסנני האור במקום


ספא סינרגיה עין גדי- חדרי השינה במלון משלבים עץ טבעי בגוון המזכיר את היעלים באזור


מתחם הנופש בקיבוץ הגושרים, זכה אף הוא למגע ידו של האדריכל מירון לוי, כששיפץ ומתח את פניו של המקום הפרובנציאלי והכניס בו איכויות ויזואליות והנדסיות של מתחמי נופש יוקרתיים מעבר לים. 

הגושרים - מסדרון המקיף את ליבת המתחם | צלם: איתי אבירם

אל תטעו. לא מדובר במתחם מנקר עיניים, אלא בכזה המחובר בנימיו לנוף העוטף אותו, כזה שחלליו הפנימיים, נקיים ופשוטים ככל שיהיו, מעניקים כבוד רב לחומר ושומרים על איכויות שמעניקות לתוצאה הסופית את היכולת לספר סיפור מרתק שגורם לאורח לרצות להשאר. 

הגושרים- פינת ישיבה עשויה במבוק ממוקמת מול מפתחי ענק הפונים לטבע | צלם: איתי אבירם

הגושרים- הטבע מוסגר כתמונות מרהיבות בתוך מסגרות רחבות | צלם: איתי אבירם

גם כאן, כמו בעין גדי, השימוש בחומרי הפנים, מושפע מהמתרחש בחוץ. במבוק, אבנים בזלתיות ועץ מתחברים כולם ויוצרים תתי חללים אינטימיים בתוך החלל הגדול, המזמינים את האורח, ליהנות מהשימוש בהם ולחוות את הטבע שבחוץ. 

הגושרים- גם המתרווחים על כסאות הספא נהנים מהמפתחים הרחבים המכניסים את הנוף לחלל | צלם: איתי אבירם

על פניו, מדרכה כפרית ועצי כליל החורש, אינם מראה יוצא דופן באזורים מסוימים, אך לוי בחר לתכנן מפתחי ענק הצופים אל המראה הזה וממסגרים אותו כיצירה מרהיבה. 

הגושרים- ג'קוזי בחלקו הפנימי של המתחם | צלם: איתי אבירם

ממול למפתחים הרחבים, פינת ישיבה הצופה אל המתרחש בחוץ, ומטרתה, להזמין את האורח, להתבונן בטבע, ללא הפרעות, ללא רעשים מיותרים, באופן שמאפשר לו להתחבר לעצמו, להרגע ולהרהר. 

צלם: איתי אבירם

הנוף הנשקף מהחלונות ופינת הישיבה הצופה אליו, הם המרכז ומקבלים את מירב תשומת הלב והכבוד. החלון הוא לא עוד אלמנט שמוסיף אווירה לחלל מסוים. הוא האלמנט המרכזי, אליו מופנות העיניים.

צלם: איתי אבירם

הגושרים- חלונות טרפזיים- מבט מבחוץ | צלם: איתי אבירם

הגושרים- כיורי קרח שתוכננו, עוצבו ויוצרו במיוחד עבור המקום | צלם: איתי אבירם

הגושרים- בחדרי הטיפולים ניכר השילוב בין עדינות אסתטית ללבנים במראה המתועש | צלם: איתי אבירם

 
הגושרים- פינת הג'קוזי תחת כיפת השמים. הלילה מביא עמו ניחוח יוקרתי |צלם: איתי אבירם

מירון לוי אדריכלים הוא משרד המתמחה בתכנון מלונות ומרחבי מגורים פרטיים. בין המלונות הנוספים שתכנן המשרד מלונות במיאמי ארה"ב, סופיה בולגריה, מתחם האירוח בקיבוץ עין גדי, מתחמי נופש נוספים בישראל ובתים פרטיים.

 

AT Popup Beta 2015 BEGIN

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי