נילי פורטוגלי: תפיסה הוליסטית באדריכלות

שם הספר: תפיסה הוליסטית באדריכלות - "מרכז למוסיקה וספריה ע"ש פליציה בלומנטל", כיכר ביאליק, תל אביב.
שם האדריכלית: נילי פורטוגלי
הוצאה: עם עובד, 2011
דו לשוני (עברי-אנגלי)


מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: באדיבות אדריכלית נילי פורטוגלי | נילי פורטוגלי - 03/04/2013

 
 
בספרה החדש האדריכלית נילי פורטוגלי מביאה לקורא את הפרשנות שלה לתפיסת העולם ההוליסטית באדריכלות, דרך סיפורו של בניין "מרכז המוסיקה והספריה ע"ש פליציה בלומנטל", אותו תכננה בכיכר ביאליק בתל אביב ושנבנה בשנת 1996. "עצמת נוכחותו של הבניין בסביבה טמונה דווקא במידה שהוא משתלב בה ולא במאמצים להיות נבדל ממנה, על ידי יצירת אייקון אדריכלי. יחד עם זאת, שמירה על רוח סביבה קיימת אינה בהכרח חזרה פנטית על שפתה האדריכלית של אותה הסביבה", מסבירה אדריכלית נילי פורטוגלי.

 
 
בתוך שטח קטן יחסית, כיכר ביאליק, ניתן למצוא דוגמאות ייחודיות ומגוונות של תולדות האדריכלות של העיר תל אביב – סגנונות משנות העשרים, תקופת האדריכלות האקלקטית (דוגמת הבניין הראשון של עירית תל אביב) ובניינים משנות השלושים, תקופת הסגנון הבינלאומי. אל מיקרוקוסמוס זה משתלב בטבעיות הבניין אותו תכננה פורטוגלי כשהוא נטמע כחלק אינטגרלי משפת הסביבה, למרות שנבנה רק בשנת 1996. 

 
ספרה של פורטוגלי אינו רק תיאור תכנון פרויקט זה, אלא הצפה של שאלות עקרוניות הקשורות לעולם האדריכלות ובעיקר לדרך ההתערבות של אדריכלות עכשווית בסביבה קיימת בכלל ובסביבה בעלת ערך היסטורי בפרט, באופן שיכבד וישמר את הקיים. לשיטתה של פורטוגלי, גם כפי שניתן לראות מתכנון פרויקט זה, אך גם באופן כללי, המבנה החדש והמודרני צריך להיראות כאילו היה כאן מאז ומעולם. מדובר על אימוץ תפיסת עולם אדריכלית הוליסטית וחוצה תרבויות, המהווה חלופה לתפיסת העולם הפרגמנטרית האופיינית לחשיבה האדריכלית העכשווית. התפיסה האדריכלית ההוליסטית המבקשת להחזיר את האדריכלות להקשר המקומי שלה, קשורה קשר הדוק לפילוסופיה הבודהיסטית.

 
נילי פורטוגלי

אדריכלית בעלת משרד עצמאי כבר יותר מ-38 שנים. משרדה עוסק במגוון רחב של פרויקטים בתחום האורבני, תכנון בניינים, תכנון נוף ותכנון פְּנים, אשר לתפיסתה הם מערכת המשכית אחת. היא בוגרת בית הספר היוקרתי לאדריכלות ה- A.A בלונדון (1973);  סיימה לימודי תואר שני באדריכלות וביסודות הפילוסופיה הבודהיסטית באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה (1981) ולימודי קולנוע באוניברסיטת תל-אביב. הייתה שותפה לעבודה ולמחקר עם פרופסור כריסטופר אלכסנדר ב"מרכז למבנה סביבתי" שבברקלי קליפורניה. כיהנה כמרצה בכירה במחלקה לאדריכלות שבאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, ירושלים, ולימדה בפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון. עבודתה מתמקדת הן בצד התיאורטי והן בצד המעשי של האדריכלות ומשתייכת לזרם החשיבה ההוליסטי-חווייתי (Holistic-phenomenological school of thought). ספרה הראשון שיצא לאורThe Act of Creation and the Spirit of a Place / A Holistic-Phenomenological Approach to Architecture, Axel Menges Stuttgart, London 2006  נבחר על ידי אגודת האדריכלים הבריטית (R.I.B.A) להיכלל ברשימת 24 הספרים הנבחרים באדריכלות לשנת 2007. 

לפרטים נוספים: www.niliportugali.com

 
 


יצירת קשר - נילי פורטוגלי: תפיסה הוליסטית באדריכלות