זה הזמן לעיצוב בלבן

הוא נחשב מאז ומעולם לצבע אולטימטיבי ואופנתי שמתאים לסגנונות העיצוב השונים. הצבע הלבן משרה תחושת ניקיון, חגיגיות, וקלאסיות ומבטא את האור והריכוז של כל קשת הצבעים. רגע לפני חג השבועות, קבלו את כל הדרכים להכניס את הצבע הלבן הביתה.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | - 17/05/2018

תפיסת העיצוב המודרנית, הדוגלת במראה פתוח, אוורירי, מואר וטבעי מובילה רבים לעשות בו שימוש מוגבר. הוא תמיד היה שם ולא בכדי, הוא מפליא להשתלב בכל סגנון עיצוב. הלבן הוא אלגנטי, מלכותי וניתן למצוא התייחסות לגביו כבר בספרי ההיסטוריה, גם בתורת הפאנג שווי שם הוא מבטא בהירות והתחלות חדשות, מייצג טוהר, ורעננות. כל התכונות הללו מובילות מעצבים רבים לשלב אותו בעיצוביהם בצורות שונות החל מקירות הבית, תאורה, פרטי עיצוב שונים, מטבח, ריהוט לחדר השינה, לסלון ולמטבח, כלי מיטה ומצעים, אביזרים ועוד.


זה הזמן לעיצוב בלבן
אדריכלית איריס אבנרי דביר צלם אלעד גונן

הצבע הלבן שולט במיוחד בסגנון המודרני והמינימליסטי. על אף היותו ניטרלי לכאורה, הוא מעניק תחושה של רכות, שלווה ומייצר תחושה של מרחב. בסצנת העיצוב של 2018, זוכה הלבן לפרשנויות רבות ומגוונות. לצבע הלבן ישנם שלל טונים וגוונים אותם ניתן לשלב האחד עם השני וליצור תמהיל עשיר ומרשים מבלי להשתמש בצבעים נוספים. כך למשל למטבח ולחדר האמבטיה מתאימים יותר גווני הלבן הקלאסים ואילו בצביעת הסלון כדאי לבחור בגווני לבן שבור כמו לבן עם נגיעה של מוקה שהוא גוון יותר חם ונעים. כדי למתן מעט את הגוון הלבן הבוהק מומלץ להכניס צבע באקססוריז שיתנו טויסט בחלל, בעזרת כורסא, אגרטל או סידור פרחים צבעוני.


זה הזמן לעיצוב בלבן
איריס אבנרי דביר צלם עודד סמדר

מגמת עיצוב בולטת שהוצגה בתערוכות העיצוב האחרונות מציגה קו מאופק, חגיגי עם קריצה מודרנית המשלב פריטי נוי לבנים עם מעט שחור ונגיעות של מתכת וזכוכית. בהירות, פונקציונאליות ועיצוב נקי ומעודן הם הדבר הבא בתחום העיצוב. מילות המפתח הן פריטים לבנים וחגיגיים בקו מאופק, מודרני, בהיר, מכובד, מרשים ואלגנטי שמשדר טוב טעם ומינימליסטיות מרגיעה תוך מתן כבוד לאדם.  


   

זה הזמן לעיצוב בלבן
מעצבת פנים אורלי דקטר תושבי חוץ תל אביב

ככלל, השנה מוצעת גישה מעט שונה מקודמותיה ועל אף ריבוי גווני הלבן המוצעים בשוק  חברות בינלאומיות גדולות שעושות פריצות דרך בתחום העיצוב מסרבות לנטוש את הלבן הטהור, שתופס מקום של כבוד בפרטי ריהוט גדולים ומאסיביים. בין השאר, הלבן מעניק לחלל החדר מראה איכותי, נקי כמעט היי-טקי והוא מתאים למרבית האנשים שחושבים על ריהוט לטווח ארוך מבלי הצורך לחשוב על טרנדים מתחלפים. הצבע הלבן כל כך טהור ויפה שכל דבר שיתווסף אליו לא יגרע אלא רק יוסיף למראה הכולל.


זה הזמן לעיצוב בלבן
קרן מימון צילום ערן תורג'מן

הצבע הלבן שולט גם בתחום התאורה הביתית שכידוע, בכוחה ליצור מייצג וויזואלי ואופטי בחללים השונים. גופי התאורה הלבנים מוסיפים להיות הפופולריים ביותר, במיוחד בימים בהם גבהי התקרה הולכים ומצטמצמים והרציונל הוא ליצור מראה כמה שיותר אוורירי וגבוה.


זה הזמן לעיצוב בלבן
שרה ונירית פרנקל צילום איתי בנית

בכל הנוגע לתאורה, ניכר שגופי התאורה הלבנים פופולאריים יותר מהסיבה הפשוטה שהם משתלבים מצוין מארג פריטי הריהוט שנבחרו לבית, ולא צריך להחליפם גם כשמחליטים לשנות את הריהוט הקיים – הלבן תמיד מתאים, הוא יוצר אור מזמין ומשרה אנרגיה טובה על באי הבית. למרות השפע המוצע בחנויות התאורה, עדיין מרבית הקולקציות הפופולאריות הן לבנות, כך שקיים מגוון עצום של גופי תאורה לבנים בעיצובים, וגדלים שונים בהן שנדלירים, מנורות שולחניות, מנורת תקרה ועוד.


 

    

זה הזמן לעיצוב בלבן
הלבן כבש את תערוכות העיצוב האחרונות באדיבות אליתה ליוינג

לסיכום, הצבע הלבן הוא צבע היסטורי שמלווה אותנו כבר כמה מאות שנים ולכן שמור לו מקום של כבוד. כמו בכל תחום, גם בתחום העיצוב קיימת חזרה אחורה, לעיצובים ודוגמאות של פעם שמגיעים במראה מודרני משודרג שמתאים את עצמו לימינו. כיום ניתן לראות את הלבן משולב בטכניקות מסורתיות שמקנות לפריט מראה קלאסי אותנטי כדוגמא סגנון הקפיטונאז' המיוחד בשילובי חומרים שונים כגון קטיפה עשירה, בדי טקסטיל בעבודת יד ועוד.  

 

זה הזמן לעיצוב בלבן
תכנון ועיצוב שלומית זלדמן צילום עמית גושר