לימונדה כחולה

מעצב הפנים דוד זילברמן הפך את הלימון לקריירת עיצוב מצליחה. הלימון שלו הגיע בדמותו של קבלן שיפוצים שברח באמצע הבלגן והותיר את זילברמן ואת אשתו הצעירה ללא אמצעים כספיים להמשך שיפוץ הדירה.

מאת: שירה רייז משולם | צילום: הרדור ארונות הזזה | - 10/05/2018
מעצב הפנים עיצוב פנים: דוד זילברמן

 

מיד בתום שירותי הצבאי התחלתי לעבוד בעסק היהלומים המשפחתי," נזכר זילברמן. "לאחר שאשתי ואני התחתנו קנינו בית עם גינה ענקית בשערי חסד והתחלנו לשפץ אותו. לאחר כשבוע וחצי הקבלן שלנו נעלם עם חלק נכבד מהכסף. מצאתי את עצמי עם בית ללא חלק מהקירות, ללא חלונות, ללא מים וחשמל ובעיקר ללא האמצעים הכספיים לשכור קבלן חדש. אשתי הייתה אז בהיריון והייתה מודאגת מאוד. אמרתי לה שתמיד אהבתי לחשוב על תכנון ועל עיצוב, אז אולי אני אנסה לשפץ את הדירה בעצמי, לאט לאט, שכבה ועוד שכבה. למחרת היום, נסעתי לשער שכם והבאתי משם פועלים. יום אחרי יום, תכננתי ובניתי, צעד אחר צעד ממש כמו בקוביות לגו. כשסיימתי את הבנייה, ערכתי חנוכת בית והאורחים התפעלו מהתוצאות. המתווכת של הבית אמרה לי שאני צריך למכור את הבית ולהחליף מקצוע. זה מה שעשינו מכרנו את הבית,כיסינו את ההפסדים, והחלטתי להיות מעצב פנים.


לימונדה כחולה


מלבד הבדלי התרבות יש גם הבדלים בטעם האישי?

"אני חושב שכל אחד יודע להגדיר את הטעם שלו אבל כמעט אף אחד לא יכול להבין בדיוק מרבי את הצרכים שלו. אם אתן לך שמלת נשף מפוארת בצבע אדום של דונטלה ורסצה, את בוודאי תשמחי מאוד לקבל אותה, אבל אחר כך תביני שאין לך כל-כך לאן ללכת בה. אם תקבלי במתנה בית פרטי עם אחד עשר חדרי שינה, מהר מאוד תביני שלא רק שאין לך מה לעשות עם בית גדול כל-כך, גם ההוצאות עליו, גדולות מדי. אני מאמין שהגדרת צרכים מדויקת שמותאמת למצב הנוכחי של הדיירים היא המפתח לעיצוב טוב."


בעיצוב הפנים של הדירה שלפניכם, הלקוחות הם בני זוג מצרפת שהחליטו לעלות לארץ ולגור בדירה שהם רכשו לפני 12 שנה והשתמשו בה כדירת נופש בלבד. מלבד הסבת הדירה מדירת נופש לדירת מגורים, הבקשה של הלקוחות הייתה לתכנן את הדירה כך שיהיה אפשר לארח בה בנוחות וביעילות שמונה עשר נכדים בטווח גילאים שבין שנתיים לגיל שש עשרה. מלבד השינויים האלו, זילברמן היה צריך למצוא את הגשר בין הרצון של האישה לבית "ספרדי" חם שיזכיר לה את ילדותה ובין הרצון של בעלה בבית בסגנון "צרפתי".


"בכל פרויקט, מבחינת סגנון העיצוב אני מנסה להיות באמצע, לא לעשות רק את מה שאני אוהב ולא לעשות רק את מה שהם רוצים. במקרה הזה הייתי צריך גם למצוא את הפשרה בין הבעל לאישה. למשל, כדי להכניס חום לתוך הבית בלי לפגוע באלגנטיות, צבענו בעזרת אמני צבע את הריהוט העתיק בצבע כחול קובלט. הצביעה לא פגעה בצד האמנותי של הרהיט אלא נתנה לו נוכחות חדשה."

 

לימונדה כחולה

אלו התאמות בסגנון העיצוב אתה עושה במעבר משם לכאן?

"יש הרבה התאמות שצריך לעשות. למשל, האירופאים לא רגילים לחלונות פתוחים במשך רוב ימות השנה ולכן הם נוהגים לכסות את החלונות בכמה שכבות של וילון, משהו שלא תראי בבתים הישראליים. וחלונות פתוחים זה גם אבק, ולכן אני ממליץ ללקוחותיי להפחית בשימוש בשטיחים. בחוץ לארץ כשרוצים לכבד מישהו מזמינים אותו למסעדה טובה ואילו בארץ אנחנו מרבים לארח בבית, וכשאנחנו מארחים את בני המשפחה או חברים קרובים, בואי נאמר שלא נוציא את כלי הקריסטל.


"הישראלים נמצאים במקום גבוה מאוד בעולם מבחינת צריכת הבשר, אנחנו אוהבים לעשות על האש, וזה עובד טוב עם מרפסות. בפריז לעומת זאת, אין כמעט מרפסות. באירופה נשים נוהגות ללבוש שמלות ארוכות בהזדמנויות רבות, וכאן הנשים מעדיפות מכנסיים או חצאיות, ובדרך כלל, גם הגברים וגם הנשים לא מרבים להשתמש בז'קטים. ההבדלים האלו משפיעים על הגודל של ארונות הבגדים."


האם אתה נוהג ללכת עם הלקוחות שלך לבחור את הרהיטים ושאר פרטי האקססוריז?


"ליווי צמוד ופיקוח על כל תהליך עיצוב הפנים, הם חלק מהשירות שלי. זה אומר גם קניית ריהוט ואביזרים. התהליך הזה נמשך בדרך כלל בין חמישה לשישה חודשים, ואפשר לומר שהליווי הצמוד הופך אותי לחלק מהמשפחה. אני אוהב מאוד את החלק הזה בעבודה שלי, אפשר לומר שרוב הזמן אני נמצא בחוץ. אני מסתובב המון, אני הולך לשוק הפשפשים, אני נפגש עם סוחרים ובעלי חנויות. אני גם אוהב לנסוע לאזורים מיוחדים כמו למשל לכפרים בתאילנד, בסין או ביפן... בכל מקום אני מלקט רעיונות חדשים. פעם הייתי בחתונה ואמרתי לכלה שיש לה שמלה שאפשר לעשות ממנה וילונות נהדרים – מבחינתי זו הייתה מחמאה אבל הכלה נעלבה," זילברמן צוחק. "לפני כמה שנים קניתי המון סארי בהודו ובארץ הפכתי אותם למפות ולכיסויי מיטה. לאחד מהלקוחות עיצבתי מנורה מכיור מהמאה ה-18. כל הזמן צצים לי רעיונות חדשים ולשמחתי אני עובד עם אנשי מקצוע מעולים שיודעים לבצע אותם."

   

לימונדה כחולה


במקור היו בדירה שבעה חדרי שינה. זילברמן הפך אותם לשני חדרי אוכל, ושני משרדים משום ששני בני הזוג עובדים מהבית, ושלושה חדרים הפכו לחדר שינה רחב שנחצה לשני אזורים באמצעות משרביה מברזל. עבור הנכדים תכנן זילברמן שני חדרי ילדים. המטבח הכשר תוכנן כך שהוא יאפשר לבעלת הבית חובבת הבישולים, מצד אחד להכין ארוחות מהירות לנכדים ומהצד האחר לשקוע בבישולים מורכבים יותר.


אילו שינויים בתכנון היו תוצאה של הבדלי התרבויות?


"יש הרבה הבדלים קטנים שיוצרים את השינויים הגדולים, למשל לבני הזוג יש אלפי ספרים בשפה הצרפתית שגודלם שונה מהגודל של הספרים בשפה העברית, לכן הייתי צריך לתכנן ספריות בעומקים שונים. בחדר השינה הקדשתי מקום גדול במיוחד לארונות, מכיוון שהייתה לבני הזוג כמות נכבדה של בגדים. את כלי הכסף של בני הזוג ציפינו בלכה כדי שלא ישחירו ישעבדו אותם לניקיון.


"על הדלתות של הארונות הלקוחות ואני רצינו לעשות הדפסים, ישבנו במשך שעות על גבי שעות עם בחורה בשם קטי מחברת הרדור כדי לבחור את ההדפסים המדויקים ביותר לסגנון העיצוב. המגוון שחברת הרדור הציעה לנו והסבלנות של קטי שהבינה את הרצון שלנו שתהייה התאמה מושלמת – עזרו ליצירת השלמות הסגנונית."

  

לימונדה כחולה


בניגוד למגמה הרווחת היום, זילברמן לא מהסס להצהיר על עצמו כמתנגד לחומרים טבעיים. למשנתו, בדיוק כמו בכלי הכסף – כל דבר שמשעבד את הדיירים לבית הוא מיותר. בבחירת הבדים לרהיטים זילברמן העדיף בדים נושמים שמתאימים לאקלים הישראלי. "אני מאמין שהמעצב צריך להיות עם היד על הדופק, ובכל פרויקט להשתדל להיות שונה אבל לא מטורף. המטרה שלנו המעצבים היא שבסופו של דבר לדיירים יהיה חשק לחזור הביתה. כל אחד יכול לקנות רהיטים יפים או טרנדיים אבל הסוד טמון בשילובים, וההצלחה היא שאף אחד לא מזהה שמדובר בספה של מותג אלא שמרגישים את הטאצ' המיוחד בכל חלל.

 

    

לימונדה כחולה

 "צריך להיזהר מאוד מהטרנדים. מי שרק הולך עם הטרנדים – הופך לקלישאה. גם בדירות שבהן סגנון העיצוב הוא המודרני ביותר, אני תמיד משלב פריט אחד עתיק, למשל ספה בעיצוב מינימליסטי של דיזיין סנטר ליד שולחן סיני עתיק."

רהיטים צרפתיים כבדים נצבעו בכחול, מנורות משוק הפשפשים עברו שדרוג מודרני, בדים מיוחדים יובאו מצרפת, שטיחים בעבודת יד נפרסו על הרצפה – וכך נולדה לה דירה שהיא קצת קלאסית, קצת מרוקאית, קצת צרפתית... והרבה נוחה לעולים החדשים ולנכדיהם הרבים.

   

לימונדה כחולה