3 ב 1

מספרה בשעות היום, בר בשעות הערב, ומכון קוסמטי- מעצבת הפנים רג'ין בן חמו שילבה שלוש פונקציות שונות זו מזו במהותן בחלל אחד, תוך יצירת מארג עיצובי מדויק וזורם

תכנון ועיצוב : רג'ין בן חמו, מעצבת פנים | http://www.regdesign.net

מאת: גילי כהן-לב | צילום: ניצן הפנר | צילום וידאו: יובל הנדלר | 13/10/2016

 

הפרויקט שנחת לפתחה של המעצבת רג'ין בן חמו, היה יוצא דופן בעליל- עיצוב חלל אשר בשעות היום מתפקד כמספרה, ובשעות הערב הופך לבר. איחוד שתי פונקציות שונות זו מזו בתכלית השינוי במרחב אחד ששטחו 45 מ"ר בלבד, הוא ללא ספק משימה לא שגרתית, מה גם שאף התקציב שהוקצה לה היה מצומצם ונתון. אך דווקא נתונים אלה אתגרו את רג'ין" האתגר הגדול היה להתנסות בעיצוב של משהו שונה וחדש לחלוטין. ללמוד את הנושא, לחקור, לחפש חומרים, לשלב את הכול יחד כמו פאזל מרובה חלקים, ולוודא שכל חלק ולו הקטן ביותר יקבל את ההתייחסות הראויה והנדרשת". 

בחזית: ויטרינת זכוכית גדולה חושפת את המתרחש בתוך החלל פנימה. השולחנות והכיסאות משרתים את פונקצית הבר של שעות הערב. מראות, מדפי זכוכית וויטרינה חזית: קב' א.ר. שיווק בע"מ ARGlass - עבודות זכוכית.

את ההשראה לעיצוב היא שאבה, לדבריה "מאישיותו הססגונית של ברק שגב, בעל המקום, ומהיצירתיות שלו. מיד היה ברור לי שגם החלל יהיה יצירתי כמוהו, שונה מהמוכר והרווח, כאשר המשימה העיקרית הייתה דיוק- להגיע למארג עיצובי מדויק שאכן ישלב את הפונקציות בצורה קוהרנטית והרמונית, אם בשימושי החומרים, אם בתאורה, ואם בתפיסת החלל ובאופן ארגונו". הפרוגראמה שהוגדרה כללה את הפונקציות הנדרשות למספרה- עמדות חפיפה, פינת המתנה, שירותים, מטבח פנימי וחיצוני ואחסון, וכן מכון פדיקור ומניקור, כמו גם את אלה של הבר, דוגמת מיקום למערכת הגברה, מקומות ישיבה למבלים, וכמובן תנאים נכונים ליצירת אווירה הולמת.


במסגרת השיפוץ, כשהוסרו כל האלמנטים שניצבו בחלל קודם לכן, הסתבר כי מתחת לתקרת הגבס הסתתר גובה לא מבוטל שניתן לניצול (15 מ"ר). ממד הגובה שנחשף נוצל ליצירת גלריה עליונה בה מוקם מכון הקוסמטיקה המכונה ע"י בן חמו "הקובייה הלבנה" בשל חזותו הבהירה-נקייה השונה כל כך מיתרת החלל, כאשר רק גרם המדרגות המוביל אליה מגלם את העיצוב ה"כללי": עשוי קונסטרוקציית ברזל ומדרכים מרחפים אדומים. 

עמדות העבודה מול המראות: מייבשי שיער צהובים תלויים על צינור מתכת. מדפי זכוכית ומראות: קב' א.ר. שיווק בע"מ ARGlass - עבודות זכוכית.

חזית המספרה נתחמה בויטרינת זכוכית שקופה החושפת את המתרחש בתוך החלל פנימה, ומייצרת קבלת פנים אוורירית ונקייה כניגוד כלשהו לשפת העיצוב שגיבשה רג'ין עבור הפנים- שפה תעשייתית הנרקמת מגלריית ברזל חשופה, מתקרה אקוסטית שנצבעה בשחור כשתחתיה נחשפות תשתיות מיזוג האוויר, מריצוף שבוצע בבטון מוחלק, מרשתות מתכת המשמשות לתיחום הגלריה וכמעקה בגרם המדרגות המוביל אליה, ומצבעוניות עזה של גווני שחור, אפור, אדום וצהוב שנשאבו מהלוגו של המספרה. "אחד הרעיונות הראשונים שצצו לי בראש מיד עם קבלת הפרויקט היה לתלות את מייבשי השיער על צינורות" היא מספרת, וסביב רעיון זה זה תוכננה בקפידה יחידת נגרות המשלבת בתוכה את כל האלמנטים הנדרשים לעבודה נוחה, אשר עוצבה כך שגובהה יתאים לכל המשתמשים- לברק גבה הקומה, כמו גם לעובדות שלו הנמוכות יחסית. בנושא הנגרות ככלל, ציפתה לרג'ין הפתעה "מסתבר שבנוסף לכישרון בעיצוב שיער ואהבה למוסיקה ניחן ברק גם בידיים טובות לנגרות, והקל על התקציב כשביצע בעצמו את כל עבודות ההתקנה וההרכבה על פי פרטי הנגרות שהעברתי לו". 

דלפק קבלה עשוי OSB בו משתלב מקרר יינות, וגרם המדרגות מדרגות הברזל המוביל 'לקופסה הלבנה'- מכון פדיקור ומניקור. מדרגות גלריה: קו נבון. רשת תיחום למעקות XTEND: גולמט בע"מ.

מטבע הדברים, בשל התפקוד הכפול של החלל, מרבית האלמנטים והפריטים ששולבו בו הם דו תכליתיים, שיכולים לשרת בעת ובעונה אחת פונקציות שונות. כך, למשל, לוחות התקרה האקוסטיים שנצבעו בגוון שחור משלימים את העיצוב מבחינת הרעיון והמראה, ולא פחות מההיבט האקוסטי הנדרש לבר. לצורך זה אף נתלו ברחבי החלל רמקולים עם תיבות מפרטי נגרות שהוזמנו ייעודית, ואת הצד המוסיקלי ואהבתו הגדולה של ברק למוסיקה ושירה מגלמים גיטרות ותקליטים ישנים שנתלו על הקירות, כאשר הגיטרות הן גיטרות ישנות שנרכשו "מפה ומשם" ונצבעו על ידו בקפידה. 


ויטרינה כארון משקאות המשתלב לצד עמדת הקבלה.

אף לעמדת הקבלה של המספרה יועד תפקיד כפול: היחידה העשויה OSB בעיצוב גיאומטרי משהו משלבת בחזיתה מקרר יין, כשבחלקה הקדמי מוצנעים כל אביזרי/מכשירי החשמל והתקשורת, ובשעות הערב היא משנה את פניה והופכת לעמדת בר לכל דבר. אף "הקופסה הלבנה", מכון הפדיקור/מניקור שבמיקומו בגלריה מנותק מרוח החלל ושונה ממנו בעיצובו, יכול להיות מגויס לצרכי הבילוי בערבים מיוחדים, כמו, למשל, בכאלה בהם מתארח אמן או די.ג'י. 

בניחוח המוסיקה של שעות הערב: גיטרות ישנות ששוקמו ותקליטים של פעם מעטרים את הקיר. מתחת לגרם המדרגות: שולחן וכיסאות בר בגון אדום שנגזר מצבעי הלוגו, בדומה לגונן של המדרגות.

אתגר משמעותי במיוחד שזימן הפרויקט היה נושא התאורה. רג'ין: "מרכיב התאורה הוא מרכיב רב חשיבות בכל חלל שהוא, ועל אחת כמה וכמה במקרה זה, כשהיה צריך להתאים אותה במדויק לשני תפקודים כה שונים זה מזה- תאורה נכונה למספרה, ובה בעת כזו שתאפשר לייצר אווירה שונה כאשר החלל הופך לבר". בתוך כך, היא הורכבה מפסי צבירה בהם חלק מהגופים ניתנים ל"דימור" (עמעום), מגופים שקועים במדרגות, משילוב של תאורה קרה וחמה, ואף מאחורי המראות שהורחקו מהקיר שולבו גופים המפיצים את אורם בחלל. 

הגלריה העליונה: ניצול חלל גבוה שנחשף בעת השיפוץ לטובת מכון פדיקור-מניקור המעוצב כקופסה לבנה ההולמת את תכניו האסתטיים.

הדיוק והקפידה של התכנון באים לידי ביטוי בכל אחד מאזורי החלל שנוצלו מיטבית: המטבח הפנימי, לדוגמה, משלב בשטחו כיור נוסף כעמדת ערבוב צבעים, חללי אחסון, מכונת כביסה ומייבש, וחלל השירותים המרווח עוצב ברוח של ספא יוקרתי ומסוגנן עם נגרות חכמה המצניעה בתוכה את דוד החשמל. וכך, אם לחזור לדימוי הפאזל של רג'ין, אזי אין ספק שמלאכת הרכבתו הסתיימה בהצלחה- שלוש חוויות חלל מדויקות להפליא במרחב אחד.  

חלל השירותים: מעוצב בקפידה בגווני אפור החוברים לשפה התעשייתית, ומנוצל גם לצרכי אחסון של אלמנטים נדרשים. אביזרים סניטרים ומוצרי אמבטיה: טופליין יבוא ושיווק מוצרי אמבטיה בע"מ.

עיצוב ותכנון: רג'ין בן חמו

בין הספקים:

קו נבון - KAV NAVON |טל: 03-5564972 | פייסבוק: קו נבון מדרגות | www.kavnavon.co.il

גולמט – מוצרים מתוחכמים לבניין | טל: 09-9556151 | פייסבוק: גולמט מוצרים מתוחכמים לבניין | www.golmat.co.il

קב' א.ר. שיווק בע"מ ARGlass - עבודות זכוכית | טל: 03-64597795 , 03-9347702 | פייסבוק: א.ר. שיווק | www.arglass.co.il
 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי