"אם זה החלום של הלקוח מחובתי להגשים אותו"

אצל אדריכלית הפנים טל תמיר המעצב בהחלט לא הולך יחף, במיוחד לא בבית שלו. חלונות ביתה הגדולים והגבוהים - שמעניקים חשיפה נדיבה לגינה הירוקה, המטבח המרווח והסלון המאוורר -בהחלט משיגים את התחושה ההרמונית שטל כל-כך אוהבת.

ראיון עם האדריכלית טל תמיר
מאת: שירה רייז-משולם | צילום: | 30/08/2014

 

טל, בואי נתחיל דווקא מהמשרד הביתי, האם תמיד עבדת מהבית?

בעבר היה לי משרד ברשפון, אך כשנאלצתי להתפנות החלטתי להעביר את המשרד לביתי, כמשהו זמני, אבל מהר מאוד הבנתי שאני אוהבת את הרעיון של משרד בבית -וזה הפך לסידור קבוע שגם הלקוחות והבנות במשרד מאוד אוהבים. ובכול זאת, אני תמיד פתוחה לשינויים כולל פתיחת משרד במקום חדש. 

למה החלטת לעסוק דווקא באדריכלות פנים?

אני בוגרת תואר ראשון לאמנות. כשסיימתי את לימודיי החלטתי שעיסוק באמנות בלבד יתאים פחות לאופי שלי, משום שאני נוטה יותר לעשייה ולאינטראקציה עם אנשים. אני מאוד אוהבת את הדינאמיקה המיוחדת שנוצרת בין המעצב לבין הלקוחות. ולמרות שאני מפסלת ומציירת מגיל מאוד צעיר, ידעתי שאני זקוקה לאקשן - אפשר לומר שלא רציתי לסגור את עצמי בסטודיו. מצד שני רציתי להמשיך ליצור דברים חדשים, כך שעבורי עיצוב פנים הוא בדיוק המקצוע שיכול לשלב בין יצירה לאנשים.


 

 

 

 

ואיך הייתה ההתחלה?

כבר תוך כדי לימודים התחלתי לעבוד בעיצוב פנים, ומיד כשסיימתי את הלימודים הפכתי לעצמאית. זה עניין של אופי, אני פשוט אינדיבידואליסטית מדי בשביל לעבוד בתוך מסגרות. אני אוהבת להיות זאת שמנהלת את הזמן.


 

  

את חושבת שיש הבדל בין נשים לבין גברים במקצוע הזה?

אני חושבת שזה לא קשור לאישה או לגבר, אלא יותר לאופי של איש המקצוע. אני חושבת שלגברים וגם לנשים יכולה להיות רגישות או חוסר רגישות לעיצוב, זה לא קשור למגדר אלא לאופי ולכישרון.

 

 

 

 

 

 

ומבחינת התקדמות במקצוע, האם יש הבדלים לדעתך?

תמיד הייתי אישה מאוד עצמאית, אני מאוד מאמינה ביכולות שלי, ולכן אף פעם לא השוויתי את עצמי לגבר אחר או לאישה אחרת. אני מאמינה שהרצון הוא זה שדוחף אותך קדימה. יש נשים מצליחות ויש גברים מצליחים, אני לא חושבת שלגברים יותר קל או שלנשים יותר קשה. אם אישה דוחפת את עצמה היא יכולה להגיע רחוק.


 


 

כמה שעות את עובדת ביום?

אני מתחילה את היום בשמונה בבוקר ומסיימת אותו הרבה פעמים בשמונה בערב. אבל יש דבר אחד שאני לא מוותרת עליו - באמצע היום אני יכולה לנסוע לים בשביל לעשות שם הפוגה. זה מה שמחזיק אותי.


 

 


 

וזה מוביל אותי לשאלה המתבקשת על מקורות השראה...

יש את האמירה הרומנטית שהים נותן השראה, אני יכולה לומר שהים נותן לי שקט. אני בן אדם מאוד פעיל ומדי פעם אני צריכה להוריד ווליום כדי לחשוב, ואז אני הולכת לים. בנוגע להשראה - לאחר הפגישה הראשונה שלי עם הלקוח אני חושבת עליו: מי הוא מה הוא, מהו חלומו? אני גם מסתכלת על החללים וחושבת מה מתאים ללקוח בהתחשב בנתונים של הדירה או הבית.

לאחר מחשבה על הלקוח, אני מדמיינת איך החלל צריך להיראות ובמקביל רושמת סקיצות ידניות שעוזרות לי להתחבר... וממש כמו באמנות, פתאום אני רואה בעיניי רוחי את החלל מעוצב מאלף ועד תו. לאחר מכן, אני מגישה ללקוח שתיים או שלוש אופציות, וביחד אנחנו בוחרים את האפשרות שהוא הכי אוהב ומשם יוצאים לדרך.


 


 

 

איך את משלבת את האג'נדה שלך עם האג'נדה של הלקוח?

אני קודם כל לומדת את הלקוח ואני מקשיבה למה שהוא אוהב ולמה שהוא רוצה. יש לי כמובן סגנון משלי, ולשמחתי אני מרגישה שאני יודעת לשלב בין הסגנון שלי לבין הרצון של הלקוח. אני לא כופה על הלקוח את הסגנון שלי, אלא מראה לו עוד חלופות וגורמת לו להתאהב בחלופות האלו. לעיתים אני זורמת עם הרצון של הלקוח, משום שאם זה החלום שלהם, אני מאמינה שמחובתי להגשים אותו.

מה בנוגע לסגנון מסוים?

אני מאמינה בנאמנות לסגנון. זה לא משנה מה הסגנון, חשוב לבחור סגנון אחד ולהיות נאמן אליו, משום שכשאת יושבת בחלל את רוצה להרגיש שנעים לך, שכיף לך להיות בו - ואת האווירה הספציפית הזו צריך ליצור בחוכמה ולשלב צבעוניות נכונה והרמוניה בין חומרים.

אז הסגנון פחות משנה, יותר חשוב להרגיש בנוח?

בהחלט כן! ההרגשה הנוחה באה כתוצאה מהרמוניה, מבחירה בסגנון אחד ומנאמנות אליו. הרעיון הוא ליצור סביבה נעימה שמכילה גם, גם וגם - וכולם מתחברים. התוצאה הסופית היא שאלו שיושבים באותו חלל מרגישים שנעים להם.

ובכול זאת, מה האלמנט שאת הכי אוהבת בתכנון ?

בבתים פרטיים אני מאוד אוהבת להכניס את החוץ פנימה, לחשוף את הגינה לבית כך שתיהיה חלק בלתי נפרד, ובכלל אני אוהבת המון אור והמון פתחים וחיבורים נכונים בן חללים על מנת ליצור תנועה רכה וזורמת.

איך את עובדת עם הלקוח מבחינת התקציב?

בנושא תקציב אני מאוד משתדלת לבוא לקראת הלקוח ולהתאים את התכנון והרכישות בהתאם להלך הרוח העיצובי והתקציבי של הפרוייקט. בדרך כלל מי שמחפש ליווי צמוד של אדריכל פנים, מודע לכך שתכנון הפרוייקט יאופיין בפרטים, אבל התקציב בהחלט יכול להשתנות, ואפשר תמיד לחסוך. אפשר לדוגמה לקחת משהו יוקרתי גדול אחד שמשפיע על כל מראה החלל, ולידו לשים אלמנטים עיצוביים פחות יקרים וזה בהחלט ייעשה את העבודה.

אני יכולה להגיד בלב שלם שאני מאמינה לא רק בעיצוב יקר, אלא בעיצוב נכון, בעיצוב טוב - ולעיצוב טוב יש המון פתרונות.

מהו פרויקט גולת הכותרת שלך?

אני אוהבת את כל הפרויקטים שלי. זה כמו לידה, את אוהבת את כל הילדים שלך...

אפשר לומר שמה שבעצם אני אוהבת הוא שטביעת היד שלי נמצאת בכול פרויקט. אני מרוצה כשאני מצליחה ליצור שקט... הצלחה בעיניי היא כשהלקוחות שלי נכנסים לביתם בסוף יום עבודה והם מרגישים שהם יכולים להירגע. אני אוהבת שהבית הוא מזמין ומארח גם את יושבי הבית וגם את אורחיהם.

 


 אתם מוזמנים לבקר באתר של טל תמיר הרשמה לניוזלטר

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי