אין עתיד לאדריכלות הישראלית?

מאת: שירה רייז משולם | צילום: | - 20/02/2014

 

כמעט בכול ראיונותיי עם אדריכלים בתחילת, ואפילו באמצע דרכם, עולה הנקודה הכואבת של הזילות בשכרם, לעומת ההשקעה העצומה שאותו אדריכל משקיע - לא רק בפרויקטים שהוא מתכנן, אלא גם ברכישת התואר והמקצוע. לטענת "פורום האדריכלים הצעירים" - בשנת 2008, המצב של אדריכלי ההמשך, הפך מקשה לבלתי אפשרי, בגלל התקנות וההגבלים החדשים שנוספו לתנאים הקודמים שכללו: חמש שנות לימוד וקבלת רישיון אדריכל לאחר עיסוק של 3 שנים במקצוע. 

 
 
 
 
לאור המצב הקשה, החליטו "פורום האדריכלים הצעירים" בהנהגת ויקטור אבקסיס להוביל מאבק לשינוי התקנות וההגבלים החדשים. סרטון בנושא שהגיע אליי באמצעות הטוויטר עורר את סקרנותי וגרם לי לפנות לויקטור במספר שאלות להבהרת המצב: 

 


כמה אדריכלים הפורום מונה היום? 

פורום אדריכלים צעירים מונה מעל ל-1200 אדריכלים וסטודנטים. בין האדריכלים ישנם אדריכלים ותיקים וכמובן אדריכלים צעירים.

מי היוזם של הקמת הפורום ושל המאבק?

הפורום הוקם ע"י קבוצה של אדריכלים צעירים מתוך הבנה שמעמד האדריכלים ויכולתם להשפיע נמצאים בשפל חסר תקדים. החלטנו לקחת אחריות ולגייס את הדור הצעיר למאבק לשינוי.
 
 
 

האדריכלים הצעירים נדרשים לשנים ארוכות של התמחות בתנאים גרועים, דבר שמונע את השתלבותם במקצוע. מעבר לזה, ההתמחות עצמה איננה מקצועית ואינה תורמת למקצועיותו של המתמחה, אלא רק לרווחיותם של המאמנים שנהנים מהתחרות על מקומות האימון המצומצמים. מאבק ההתמחות הוא רק השלב הראשון במאבק על עתיד המקצוע.

איך הנושא עלה בכלל על הפרק? 

לאחר שהתקנות החדשות נכנסו לתוקף בשנת 2008 התברר עם הזמן שהן הפכו את הליך ההתמחות לאדריכלים לכמעט בלתי אפשרי. בפועל מדובר בחסם שמפלה צעירים.
 
 
 
 
מה שעוד התברר זה שאין שום ארגון אדריכלים שנאבק בתקנות ההתמחות הללו כמדיניות מוצהרת, פה ושם עלו קולות וניסיונות שלא הבשילו. לכן הוחלט להקים את פורום אדריכלים צעירים שהלך והתגבש לפורום פעולה רחב.
יחד עם התאחדות הסטודנטים הארצית, שהצטרפה למאבק, השבתנו לפני כחודשיים את כל הפקולטות לאדריכלות בישראל.

קבלתם תגובות ממשרד הכלכלה?

כן. נפגשנו עם המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והובטח לנו לבחון את הטענות. הנושא גם הובא לשולחנו של שר הכלכלה נפתלי בנט ע"י חברת הכנסת שולי מועלם, שמלווה אותנו בשנה האחרונה ומסייעת לנו להתמודד עם הבירוקרטיה של משרד הכלכלה.
 
 
 

אנחנו ממתינים בימים אלו לתשובת משרד הכלכלה ובהתאם לתשובתם ולפתרונות שהם יציעו נחליט כיצד אנחנו ממשיכים במאבק. חשוב להדגיש שהאדריכלים הצעירים והסטודנטים, יחד עם התאחדות הסטודנטים הארצית נחושים להביא לפתרון כולל של בעיית ההתמחות.
 
 
 

איך המאבק שלכם מתקבל על ידי אדריכלים ותיקים יותר? 

אנחנו מקבלים המון תמיכה מאדריכלים ותיקים. המסר העיקרי שמגיע מהם הוא שהדור שלנו חייב לקחת אחריות ולהרים את המקצוע לאחר שהדור הקודם על ארגוניו השונים הביא את המקצוע לשפל. אנחנו מקווים לעמוד בציפייה הזאת ובימים אלו פועלים לצירוף מספר רחב של אדריכלים ותיקים כחברים בפורום.

נשמח לשמוע ולפרסם בכתבת המשך את דעתכם בנוגע למאבק של "פורום האדריכלים הצעירים"