מרשם לאפיית הבית הנכון

 

איך ניגשים לתכנן בית? מטבח? סלון? חדר רחצה? מאיפה מתחילים?.. מה עושים? מה לא עושים? מה מומלץ? כמה כסף צריך לדבר הזה? צריך לקחת מעצבת? צריך לקחת קורס בעיצוב פנים? צריך לקחת את ברברה ברזין? איזה לחץ!! מה עושים?!!זה יהיה קשה? מסעיר? זה יהיה כיף? זה יגמר בבכי? טוב, אז כדי שזה לא יגמר בבכי, אלא באושר גדול אני רוצה להציע לכם מרשם מדויק כיצד לגשת לתכנון הבית הנכון.

 


מאת: אדריכלית פנים ברברה ברזין | צילום: גיא הכט | 17/12/2013

 

המרשם מורכב מחמישה שלבים שאם תעבדו לפיו תקבלו בית שתפור עליכם כמו כפפה ליד. בית כיפי שנותן תשובות לעוד 15 שנה קדימה וכמובן יעמוד בתקציבים שפויים ולוחות זמנים אמיתיים.אין לדלג על השלבים ואין לעשות קיצורי דרך אחרת במקום עוגה תצא לכם פשטידה. וחבל... לא עליי, עליכם.. או שלא..

 

 


שלב 1 - תחקיר:


בירור צרכים: המלצה חמה לשבת עם בן/בת הזוג. בלי טלפונים, בלי טלוויזיה, בלי רעשי רקע ולברר לעצמכם איך אתם באמת חיים.


מה קורה כשאתם קמים בבוקר?, כמה זמן את מתקלחת, איפה את מתאפרת, מי מכם קורא בשירותים? 


כן כן.. שאלות פולשניות וחודרניות שהן בפירוש מנוף אמיתי לתהליך התכנון.


הנחת היסוד שבית הוא מצבר אנרגטי וצריך לתת מענה לאורח החיים שלנו עד פרטי הפרטים הקטנים ביותר.


"מה זה חשוב האם אני קוראת בשירותים???" שואלת אותי לקוחה בטון נעלב.. "מה זה קשור לעיצוב פנים???"


אז זהו, שזה בדיוק מאוד רלוונטי. ברגע שאני יודעת שאת קוראת בשירותים, אני אדאג לתכנן לך תאורה לקריאה בחלל זה. מקום מאורגן להניח ספר ועיתון. ואולי ניקח את כל הנושא הזה של קריאה בשירותים צעד אחד קדימה ונתכנן מקום למוצרי היגיינה נשית "אולדייס, אולווייס, וכיוב'. מגבונים לחים, מטהר אוויר לשירותים וכיוב'.

 

 

שלב 2 - פרוגרמה:

 

צריך להחליט מה יהיה ומה לא יהיה בכל חדר.


לדוגמה: בחדר של הבן, איזו מיטה תהיה, ספפה? מיטה נפתחת? מיטת נוער רגילה?.. מיטה וחצי? מיטת קומתיים?, למען השם!!! לא משנה!!! רק תחליטי כבר!!! בחדר של הבן, (כן כן אותו בן), תהיה LCD ? איזה מסך? תלוי או עומד? מערכת קולנוע ביתי? נראה לי שהבנת את הרעיון.

 

 

שלב 3 - מדידות:

 

יש למדוד את כל הרהיטים, ספות, כורסאות, שידות, מוצרי חשמל קטנים וגדולים שאתם רוצים להעביר לבית החדש מהבית הנוכחי.


לא לשכוח למדוד את שלושת המימדים: אורך, רוחב וגובה!


למה זה חשוב? בוא נגיד לדוגמה שיש לך שידה מדהימה שאת קשורה אליה קשר אמוציונאלי עמוק ואת רוצה להציב אותה בדירה החדשה ושכחת למדוד את גודל השידה. את באה לבית החדש ולמרבה הפלא שום קיר לא מתאים לשידה. או הקיר קצר מידי או השידה ארוכה מידי.


בסופו של דבר התוצאה מאוד עגומה ומתסכלת.


מידידת החפצים והרהיטים עוזרת לך לא רק למקם אותם בצורה נכונה בבית החדש, אלא גם להחליט מה להשאיר וממה אולי להיפרד.. תמיד תזכרי של"ג בעומר מגיע במאי. ובטוח שעם כל הג'אנק, תכלי לאלכס לפחות שתי מדורות.

 

 

שלב 4 – חלומות: 

 

מומלץ לממש חלומות בבית.


כמה? לפחות 4 שלך, ו-4 שלו. פעם כשהייתי אדריכלית צעירה חשבתי ש4 חלומות זה מעט, היום אני יודעת בוודאות שזה המון. מה המשמעות של "לממש חלום בבית"?


המשמעות היא כשאת נכנסת הביתה הלב מחסיר פעימה מהשמחה, יש קפיצה במצב הרוח. הנפש מתרחבת... בבקשה לא להרים גבה. זה קורה באופן קבוע בבתים שתוכננו בקפידה תוך הקשבה לחלומות שלכם.

 

 

שלב 5 – תקציב:  

 

בואו נדבר על כסף, לא על תקציב, אלא על כסף. 

תקציב זאת מילה עקרה שכזאת, יבשושית ללא ניחוח. כסף זאת מילה מדליקה. אפשר למשש אותו, להריח אותו, לקמט אותו – זה אמיתי. 

 


חשוב מאוד לגבש עמדה ברורה כמה כסף אתם רוצים להשקיע בתהליך הזה. יש לברר בצורה עניינית (לא רכילות) אצל אנשי מקצוע כמה זה עולה ואיך הדברים מתנהלים. מומלץ מאוד לא להתייעץ עם "סרן שמועתי" שהוא תמיד יודע הכול, ואצלו תמיד יש קומבינות ודילים. תזכרו שאין מתנות חינם. המלצה מקצועית חמה לפני שיפוץ / בניה יש לשכור את שירותיו של איש/ה מקצוע שיכין לכם סט תוכניות, מפרט טכני וכתב כמויות. על מנת שתדעו כמה כסף זה יעלה וכמה זמן זה ייקח. 

 

 


ולסיום, ולסיכום: המנה האחרונה בתפריט היא על חשבון הבית. לזכור שבניית בית או שיפוצו זה מסע אל האני והעצמי, לכן יש להצטייד בסבלנות, אופטימיות, נחישות והתמדה. 


ובנימה אופטימית זאת חזק חזק ונתחזק. 


 

קרדיט :


 
ברברה מעצבת פנים.


בעלת בית ספר ללימודי עיצוב פנים בשיטת האומן והשוליה - סטודיו ברברה ברזין.


טל' 03-5666160 


http://www.berzin-studio.com


https://www.facebook.com/barbara.berzin


 
רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי