האדריכל: שחר לויפר

שחר לויפר למד בטכניקום בגבעתיים. מתמחה באדריכלות כפרית ובנייה ירוקה. עוסק במקצוע משנת 1995, עצמאי בתחום משנת 2000

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | אדריכל שחר לויפר - 03/04/2013
מה אתה הכי אוהב בתחום?
לתכנן וילות יוקרתיות, עם בריכות שחייה. אלו הפרויקטים הכי מעניינים, כיוון שהם משלבים מערכות של בית חכם ועיצוב פנים. אם בבתים 'רגילים', אני מסמן כמה נקודות למנורות ולנקודות חשמל, בוילות יוקרה אני מתעסק עם חשיבה על חימום וקירור של הבית בצורה יותר חכמה, הנמכות גבס, חיפוי אבן פנימיים, מערכות הצללה משוכללות, וכדומה.

פרויקט לדוגמא - בית ב'יסוד המעלה' בצפון:
בית חד קומתי. מכל מקום יש יציאה לגינה, כ– 5 כניסות סה"כ. זו נקודה חשובה עבורי כאדריכל שמתכנן ירוק, כך אני מחבר את בני הבית לאדמה. במשיכת ידית, אתה מוצא את עצמך בגינה.
 

בבית יש הרבה אלמנטים של בנייה ירוקה. פתרונות שלא עולים הרבה כסף, ומצד שני חוסכים המון:


- שימור אקולוגי – במגרש המיועד לבנייה, היה מטע של עצי פקאנים. עצים בני 40 שנה, המיתמרים לגובה של 15 מטר. בתכנון הבנייה, שילבתי את הבית בתוך המגרש, כך ששימרנו את רוב העצים הקיימים, וזה תרם לשימור אקולוגי של האתר.

 
- עצים ויתרון ירוק - מעבר ליתרון המרכזי של שילוב של הטבע בבית, יש לעצי הפקאן יתרון חשוב אחר -  אלו עצים נשירים, כך שבחורף, כשאין עלים, השמש יכולה לחמם את הבית, ובקיץ כשהשמש קופחת על גגות הבתים, יש עלווה שמעניקה צל טבעי.

 

- מעטפת הבית - מעטפת המבנה עשויה מבלוקי איטונג בעובי 25 ס"מ. זה הופך את הבית למעטפת תרמית, כזו שיוצרת אווירה נעימה בבית, לא קר ולא חם מידי, ובעיקר חוסכת בהפעלת המזגנים ב 30%.

 

- אוורור בזוית 135 - הרוח הטבעית ביסוד המעלה היא צפונית-מערבית. בתכנון האדריכלי הצלחתי 'ללכוד' אותה ולהכניס את הבריזה פנימה דרך כל החדרים. אין בבית קירות זוית של 90 מעלות אלא של 135 מעלות, כך שרוב ימות השנה, יש בריזה טבעית.

 

- בזכות המשולש - עוד דרך ליצירת בידוד תרמי היא באמצעות הגג. יש בבית גג רעפים, שבמשולש כלוא אוויר טרמי. בחורף הוא חם, כי האוויר עולה למעלה וזה שומר על החום של הבית. בקיץ יש מאוורר שמנדף את האוויר החם מהגג, והמשולש מונע מחום בשמש להגיע לבית.

 

- פרגולה – בכניסה לבית יש פרגולה מבטון ועמודים מצופים באבן. הפרגולה מצלילה מהכיוון הדרומי ויוצרת פינת ישיבה מאד נעימה.

בית ב'יסוד המעלה' בצפון
 
- חלונות גדולים -  החלונות עוזרים להכניס את הטבע הביתה. רואים את הצמחייה מכל מקום בבית. כל החלונות הם מזכוכית בידודית, דבר שהוא די סטנדרט, ובנוסף יש תריסים שמצלים על כל חלון.

בריכת שחייה או גינה? שבירת מיתוס: 
בריכת שחייה בחצר, חסכונית הרבה יותר מגינה על אותו שטח.  נניח שיש לי שטח של 100 מ"ר. אם אני בוחר לעשות מזה דשא, אני צריך להשקות אותו 4 פעמים בשבוע. כמות המים שאני מבזבז בהשקיה כזו, גדולה הרבה יותר מאחזקה של בריכת שחייה פרטית.
כמות אידוי המים מהבריכה, וההשפרה של המים, לא מתקרבת לכמות המים של השקיית גינה. בבריכות שחייה החכמות, המים עוברים סינון ומשם חזרה לבריכה, כך שצריך להוסיף מעט מאד מים.