פריטי ריהוט חכמים

פריטי ריהוט חכמים בעלי ייעוד כפול, הם חלק מהדרכים לייצר תחושת מרחב ונוחות מגורים בחלל קטן. הגודל לא תמיד קובע

מאת: אביטל מאור | צילום: | - 03/04/2013
העולם המודרני העכשווי מתמודד עם אתגרים רבים שאחד מהם הוא שפע צרכני מפתה מול מרחבי מגורים שמתקשים להכיל את ה"מלאי" הנוטה להצטבר בשל אותו פיתוי.

 

מגורי סטודנטים, מגורים של הגיל השלישי, ולהבדיל גם חללים של יאכטות - צנועות כמובן - הם המייצגים העיקריים של חללי מגורים קטנים, אך גם דירות ממוצעות ולאו דווקא כאלה הנחשבות קטנות מאד, נאלצות כיום להתמודד עם מחסור במקום- סממן של חברת שפע המעתירה רוב טובין אך לא מנפקת עמו גם שטח. מציאות זו מחייבת התייחסות קפדנית ומציאת פתרונות יצירתיים בתחום עיצוב הפנים, הן בהיבט הפונקציונאלי והן בהיבט החזותי. ואכן, אין סיבה להתייחס לדירות קטנות כאל מרחבים "אבודים" מבחינה עיצובית. ההיפך הוא הנכון. מאחר והרוב המכריע של אוכלוסיית העולם חי, בסופו של דבר, ביחידות מגורים מוגבלות מבחינת מרחב, ניתן להפוך נתון זה להזדמנות המאפשרת לנצל את החלל באופן מושכל, כך שיהיה נעים לעין, נוח למגורים, ויעניק תחושת מרחב גדולה ככל שניתן. הדרכים להשגת נוסחת המרחב מתמקדות בשני מישורים: מישור החלל עצמו, בכל הכרוך בצבע, תאורה, פתרונות מבניים וכיו"ב, ומישור הפריטים המשולבים בו, כאשר כאן ניתן כיום למצוא מגוון פתרונות חכמים שמציע המפגש בין תחום עיצוב המוצר לטכנולוגיה המתקדמת. 


צבע וחומר
הדעה הרווחת בקרב מעצבים היא שבחללים קטנים רצוי להשתמש בצבעוניות בהירה מאוד במשטחים הרלוונטיים – קירות, תקרה ורצפה – ליצירת חלל פתוח ומואר חזותית המייצר אשליית מרחב גדול יותר. ההיצמדות לצבע בהיר במשטחים הגדולים מבטלת את נקודות החיתוך הויזואליות ביניהם ומדגישה את תחושת המרחב הנדרשת.
בעוד שברמת העיקרון גישה זו נכונה, הרי שחשוב בכל זאת לציין שניתן לחרוג מהמקום "הבטוח" הזה ליצירת חלל מעניין יותר, שבכל זאת ישמר את המראה הפתוח והמרווח. למשל, שילוב של דיגומים בצבע ו/או בטפטים בגוונים בהירים, שימוש ברהיטים צבעוניים וברצפת פרקט (בהירה), או שילוב מרקמים מבריקים ומחזירי אור (צבע מבריק, טפט בעל ברק וכד'), כאשר החזר האור מעצים את תחושת המרחב.

דקורציה
קלילות המראה יכולה להיות מושגת גם בשילוב אלמנטים שונים מתחום הדקורציה שתפקידם לשמש גם כן כמחזירי אור, מכניסי אור וכמדגישי שקיפות ואווריריות. אחת הדוגמאות היא שימוש בוילונות שקופים או שקופים למחצה. אפשרות נוספת היא שימוש נרחב במראות, גם בגדלים לא סטנדרטיים וגם במקומות פחות צפויים כמו על גבי התקרה, כחיפוי קירות וכחלק מדלתות של ארונות. בנוסף, במידת האפשר, כדאי להגדיל ככל שניתן את שטח החלונות, למקם את הרהיטים מול החלונות הפתוחים אל החוץ, להשתמש במחיצות ניידות במקום בקירות קבועים ולעשות שימוש ברהיטים קלים וניידים. ככלל יש לזכור שככל שהדירה ו/או החדר קטנים יותר, תשומת הלב לדקורציה צריכה להיות גדולה יותר, עם דגש על ריכוז וצמצום שבאים על חשבון הגודש והדחיסות. שכן, אם בחללים גדולים ניתן לייצר בקלות מוקדי עניין מרובים, הרי שבחללים קטנים גישה זו תייצר דחיסות יתר ולכן על העיצוב להיות מבוזר במקום מרוכז, עם מוקדי עניין מצומצמים.

תאורה
נושא התאורה והאור הטבעי הם בעלי חשיבות עליונה בחללים קטנים, וחלל מואר לעולם מייצר תחושה טובה יותר של גודל ואווריריות.
מטרה זו ניתן להשיג הן על ידי הכנסת כמות גדולה ככל האפשר של אור טבעי והן על ידי שימוש מושכל בתאורה מלאכותית. ככלל, רצוי שהתאורה תזלוג מהתקרה לעבר החלל ולא מחלל לכיוון התקרה. כיום, בעידן השימוש בתאורה שקועה, נסתרת או תאורת לד חסכנית, ניתן ליצר מוקדי תאורה רבים וחסכוניים בצריכת חשמל, אשר ישרתו את המטרה.

אחסון וסדר
עקרונות השמירה על סדר ויצירת מקומות אחסון רבים הם אבן יסוד בעיצובו של כל חלל  והם מקבלים משנה תוקף בחללים קטנים- ככל ששטח הדירה קטן יותר, השמירה על הסדר חשובה יותר על מנת למנוע מראה דחוס ותחושת מחנק. לפיכך, יש לנצל באופן יצירתי ומושכל את החלל, על מנת להשיג מקסימום שטח אחסון נסתר, המאפשר שמירה על מראה נקי ואוורירי יותר. אמצעים עיקריים להשגת מטרה זו:
- מדפים מרובים, גם במקומות לא שגרתיים כמו מעל למשקופי הדלתות ומעל האסלה בשירותים.
- ניצול חללים מתים, דוגמת נישות או חללים מתחת לגרמי מדרגות.
- שימוש בארונות עד לגובה התקרה – במטבח, בחדרי השינה ובחדרי הרחצה.
- שימוש מרובה באחסון בעלת דלתות "נטמעות" בגוון הקיר ליצירת אחידות ויזואלית.

רהיטים ופריטים
מטבע הדברים מידותיהם של פריטי הריהוט הנבחרים לחללים קטנים צריכים להיות כאלה שאינם יוצרים דחיסות ויזואלית ואינם "סותמים" את המעברים. יחד עם זאת כדאי להביא בחשבון שבחירה של פריט אחד דרמטי ובעל גודל יוצא דופן, יכול להביא ל"חיסכון" במספר הפריטים בחלל, כמו, למשל, ספה אחת ארוכה במיוחד, או בצורת האות ר', במקום שתי ספות קטנות. בדרך זו ניתן לייצר עניין מוקדי המצמצם את תחושת הצפיפות, הן ברמה הויזואלית והן ברמה המעשית.
בנוסף, שימוש בפריטי רהוט ארוכים וגבוהים (למשל, בשידות) יתרום לחזות האוורירית המבוקשת, וככלל, בארונות, שידות ואמצעי אחסון נוספים עדיף לשלב דלתות הזזה שהן פונקציונאליות יותר בחללים קטנים.

פריטים מולטי-פונקציונאליים
השימוש בפריטים מולטי-פונקציונאליים הוא אלמנט בסיסי בכל הקשור לעיצוב חללים המאותגרים מבחינה המרחב שקיים בהם. ההבנה שחללים מסוג זה הופכים להיות נפוצים יותר ויותר גרמה לכך שחברות מסחריות רבות כמו גם מעצבים, נתנו את דעתם לכך, והגו פתרונות יצירתיים וייחודיים בתחום זה:
- ספות ההופכות בקלות למיטות שינה.
- מיטות בעלות מגירות/ יחידות אחסון נרחבות במיוחד ולאחרונה גם מיטה המשמשת כחדר כושר בייתי, מיטת קיר (הן זוגית והן ליחיד) קלה ומתקפלת הנטמעת לתוך הקיר ואפילו מיטת תקרה חשמלית.
- חציצת החלל על ידי מחיצות ניידות המאפשרות שינוי ויזואלי ופונקציונאלי של המרחב, על פי הצורך.
- שולחנות אוכל בעלי יכולת לגדול אפילו עד פי ארבעה וגם שולחנות סלון שגובהים ומתארכים עד להפיכתם לשולחן אוכל.
- כסאות המשתלבים זה בזה באופן החוסך נפח ומיצר אפשרות אחסון נוחה.
- אמצעי תליה שונים (למשל, עבור מסכי טלוויזיה) אשר מבטלים את הצורך בשימוש ביחידת בידור התופסת נפח רב.
- פריטי ריהוט המכילים אפשרויות אחסון פנימיות נסתרות, כמו למשל, הדומים או ספסלי ישיבה בהם "הגוף" הינו חלל אחסון.

פרויקט "OWNLESS"
אדריכל (דר') יוסי קורי (סטודיו "גאוטקטורה") ואדריכל יעקב אייכבאום.

יחידת ה"Ownless" מייצרת היפוך תפיסתי בטרמינולוגיית ה"Homeless" ומכוונת אותה לכיוון של תקווה. על בסיס החשיבה המודרניסטית של "פחות הוא יותר", מתקיימת כאן הצהרה אידיאולוגית שגם "פחות" יכול להוות "בית" במובן הרחב של המילה – מרחב אינטימי של שייכות. לפיכך יחידת ה"Ownless" היא בבסיסה הכרה פסיכולוגית האומרת שהיעדר מגורים במובן המסורתי אינו סוף העולם, אלא פתח להזדמנות חדשה ואולי גם סוג של שחרור וחופש.
בתוך היחידה הקטנה, שמידותיה מטר על מטר, ניתן לקיים את צרכי הפרט הבסיסיים העומדים בבסיס תפיסת ה"בית" – פרטיות, שינה ובטחון. ביחידה ניתן להשתמש כאמצעי ביטוי על ידי גראפיטי ו/או מכירת שטחי פרסום, יש בתוכה אפשרויות אחסון של חפצים אישיים ואפילו סל מחזור. על גג היחידה מותקנים תאים פוטו-וולטאיים לניצול אנרגיית השמש והיא ניתנת לגרירה על ידי אופניים ו/או על ידי מכונית.
בסופו של דבר היחידה מהווה קריאת תגר על עולם השפע החומרני והבזבזני בהדגימה כיצד על ידי חשיבה מושכלת ושימוש באמצעים פשוטים יחסית, ניתן הן לייצר קורת גג יעילה ומינימאליסטית לפרט והן לשמור על משאבי כדור הארץ.

מתוך בית ונוי 109: "קטנים - גדולים"

תגיות

יצירת קשר - פריטי ריהוט חכמים