תנורים, כיריים, עיצוב, טכנולוגיה מגמות וחידושים

אם בעונת הקיץ רק המחשבה על הפעלת התנור או הכיריים גורמת לגל זיעה לשטוף את הגוף, הרי שהקור החורפי דווקא מזמין להיכנס למטבח, לחגוג עם בישולים ולמלא את חלל הבית בניחוחות מפתים. חדשות חמות מהתנור

מאת: אביטל מאור | צילום: יח"צ | חברות שונות 03/04/2013
עולם מכשירי החשמל לא נותר חייב לשינויים שחלו בעיצוב המטבח, ובסיועה של הטכנולוגיה המתקדמת מתאים עצמו אליהם (ואלינו) עם היצע מגוון ואיכותי של תנורים משוכללים וכיריים ואסתטיים לכל שוחרי הבישול והמראה המעוצב. 

תנורים - טכנולוגיה מתקדמת ומראה מעוצב
בתחום תנורי האפיה ניתן לראות מגמה ברורה של "הפרדת כוחות" בין התנור והכיריים - מעבר מתנורי "Free Standing" לתנורי "Built In", שהתחזק עם כינונה של ממלכת ה"אי" בתוך המטבח והתקנת הכיריים בתוכה. התנורים, מנגד, "נכנסו" לתוך ארונות המטבח, שם הם משתלבים כאלמנט אינטגראלי בגובה העיניים ובחזית אחידה עם קו החזיתות, ליצירת נגישות נוחה ופונקציונאלית, כמו גם רצף ויזואלי נאה ואסתטי. כיום אף מקובל "לשתול" בארונות המטבח יותר מתנור גומחה אחד, כאשר בדרך כלל מדובר על תנור אפיה ותנור מיקרוגל בעיצוב תואם. התנורים במקרה כזה יכולים להופיע אחד מעל השני, או אחד לצד השני, בהתאם לדגמים השונים, למבנה החלל ולאסתטיקה המבוקשת, וכך מתקבל מטבח "משובץ" במעין יחידות מסך ולעיתים גם במכשירים נוספים כמו מדיח הכלים, מכונת הקפה וכד'.

 

מי שבכל זאת מעדיף תנור עצמאי, יכול לבחור בכזה שיש לו ערך מוסף אסתטי – כמו, למשל, תנורים רחבי מידות (רוחב של 90-130 ס"מ, במקום רוחב סטנדרטי של 60 ס"מ) בעלי מראה מסיבי, כפרי, מסוגנן, סמי-מקצועי, תעשייתי. לתנורים אלה ניתן להתאים מערכת כיריים שאף היא רחבה מהרגיל, ויכולה לכלול עד שמונה עמדות עבודה. כך או אחרת, בעידן בו עיצוב ותחכום טכנולוגי הם שמות המשחק והמטבח הוא מרחב ייצוגי לכל דבר, ההיצע הקיים מוביל את הדרישה.


מספר מגמות וחידושים:
- תנורים גדולים במיוחד (הן מבחינת נפח, עד קיבולת של 65 ליטרים והן מבחינת רוחב תנור).
- תנורים עם ניקוי עצמי– ניקוי פירוליטי או ניקוי קטליטי (ר' בוקסה נפרדת).
- תנורים מתוחכמים המציעים מגוון של שכלולים המקלים על השימוש ומשפרים את התוצאות (ר' בוקסה נפרדת).
- תנורי גומחה חדישים עם צגי LCD וכפתורי מגע במראה היי-טקי מודרני  המקלים מאד על ההפעלה.
- צבעוניות וסגנון – התנורים החדשים מתנאים במספר רב מאוד של אפשרויות מעוצבות. תנורי הגומחה הם בדרך כלל בעלי חזית כהה - כעין "מסך" הייטקי המשולב בתוך הארונות, ונירוסטה היא עדיין המתכת המובילה בגימור. התנורים העצמאיים כבר מזמן פרצו את גבולות ה"קו הלבן" במכשירי החשמל למטבח והם מגיעים בצבעוניות מגוונת ובדיגומים שנעים על ציר המודרני/היי טקי – כפרי – תעשייתי.
- מגירות חימום – אחד החידושים הנחמדים והיעילים. מדובר על מגירה מבודדת שמשולבת בתוך התנור, בה ניתן לשמור על חומם של המאכלים הממתינים לבוא האורחים, ובמקביל לפנות את תאיו לבישול/ אפיה נוספים.

- בתנורי גומחה חשוב לוודא שהם מצוידים באוורור קדמי, או היקפי (בחלק מהדגמים) לצורך צינון יעיל ומניעת פגיעה בארונות המטבח שבתוכם הוא משולבים.

 

כיריים - ממדים שתפחו

בין אם מדובר בכיריים נפרדים (בתוך אי או משטח עבודה) ובין אם בכאלה שהינם חלק מהתנור, יש כיום שלושה סוגים עיקריים של אמצעי חימום להפעלתם:
גז – השימוש בגז כאמצעי בערה הוא עדיין הנפוץ ביותר בארץ, אך גם בתחום זה קיימים מספר שינויים. ראשית, במקום בו מותקנים כיריים "עצמאיים" על משטח העבודה (קוריאן, אבן קיסר וכד') ניתן להתקינם בהתקנה שטוחה שהינה נקייה ואסתטית למראה. עם זאת, החלפת כיריים בלבד, ללא המשטח, עלולה להוות בעיה של התאמה לפתח הקיים.
מספר המבערים הסטנדרטי הוא ארבעה, אך ניתן למצוא עד שמונה מבערים ליחידת כיריים. ללא קשר למספר המבערים, חשוב לבדוק האם הסירים/מחבתות יכולים "להתיישב" עליהם בנוחות.
רשת הברזל המונחת מעל המבערים זוכה כיום לביטוי צורני מגוון מתמיד, החל ברשתות ברזל מסיביות ובעלות נוכחות המייצרת אווירה של מטבח תעשייתי, עבור דרך רשתות "עכביש" בדרגות עדינות שונות וכלה ברשתות מאורכות. בכל מקרה כדאי לוודא שהדיגום הנבחר הינו פונקציונאלי מבחינת הניקוי, וחשוב לבדוק האם הרשת מגיעה ביחידה אחת או במספר יחידות.
משטח הכיריים המסורתי העשוי מאמייל עדיין קיים, אך בהמשך למגמה ה"כסופה" שחדרה למטבח בסערה, בחלק גדול מהכיריים המשטח עשוי מנירוסטה  המתאימה עצמה ויזואלית לשאר האלמנטים של המטבח המודרני (כדאי לזכור שלאורך זמן הנירוסטה נשרטת).

כיריים קרמיים - מי שאוהב אש גלויה במהלך הבישול, אולי לא ימצא עניין בכיריים אלה, אך על תרומתם הויזואלית אין חולק. מדובר בכיריים שהמשטח העליון שלהם הינו משטח שטוח עשוי זכוכית קרמית, שתחתיו ישנם גופי חימום חשמליים שיכולים להיות מסוגים שונים: רדיאן, היי לייט והלוגן (פיזור החום בסוג ה"היי לייט" נחשב לטוב ביותר).
המשטח הינו חזק, עמיד וקל לניקוי, וצבעו הכהה יוצר כעין "מסך" נאה במשטח העבודה. יתרון השימוש בכיריים קרמיים הוא במהירות החימום ובפיזור החום האחיד, אבל כדאי לדעת שהמשטח אינו מתקרר במהירות, וכן שהתקנתם דורשת חשמל תלת פאזי וקו חשמל מיוחד.

אינדוקציה - המילה האחרונה בתחום הכיריים היא כיריים מסוג "אינדוקציה" שפועלים על חימום באמצעות שדה מגנטי. מבחינה אסתטית מדובר גם כן על משטח זכוכית כהה היוצרת את אותו אפקט ויזואלי כמו הכיריים הקרמיים, אבל אופן הפעולה שונה לחלוטין. שני היתרונות הבולטים של שיטה זו הם מהירות החימום הגבוהה מאוד וכן העובדה ש כל שטח שנמצא מחוץ לשולי הכלי המונח אינו מתחמם כלל. דבר זה הופך את הכיריים הללו לבטיחותיים יותר ואף הניקוי שלהם קל  מאד-כל מה שגולש מהסיר אינו מתחמם, נשרף או נדבק למשטח, כמו שקורה בכיריים מסוג אחר. השימוש בהם דורש סירים/כלים בעלי יכולת מגנטית, וכל סיר ו/או כלי אחר אינם מתאימים להם. טיפ שימושי:  נסו להצמיד מגנט פשוט (מאלה שנועדו לתלייה על המקרר) לתחתית הסיר – אם המגנט נצמד הסיר מתאים לכיריים.
החיסרון של כיריים מסוג זה עומד עדיין על מחירן הגבוה באופן יחסי.

משחקים ב"דומינו"
החידוש המעניין ביותר בתחום הכיריים הוא כיריים מסוג "דומינו". מדובר על כיריים מסוג שונים (גז, קרמי, אינדוקציה) שמגיעים ביחידות קטנות, בדרך כלל בזוגות שאותם ניתן לשלב על אותו משטח עבודה. לדוגמא, ניתן לבחור ביחידה הכוללת זוג מבערי גז ולשלב אותה עם יחידה הכוללת זוג של כיריים קרמיים וכיו"ב. במסגרת משחקי דומינו אלה ניתן לשלב גם יחידות נוספות שמוסיפות ניחוח סמי מקצועי למטבח כגון, צ'יפסרים, פלנצ'ות, יחידות לאידוי, יחידות גריל, "טָפָּנִיאָקִי" (משטח נירוסטה חשמלי המיועד לצריבות ללא שמן), יחידות ווק ועוד.

הכיריים החדשניים יכולים להגיע עם הפעלה באמצעות לחצני נגיעה, הצתה אלקטרונית, תרמוסטט העוצר את פעולת החימום בטמפרטורה מסוימת  ולוח פיקוד משוכלל –שמחליפים את הכפתורים המכניים המסורתיים, ועם כל השכלול הזה מה שנותר הוא להיכנס למטבח ולהתחיל לבשל.

ניקוי קל
התנורים החדשים מציעים שתי שיטות שונות לניקוי קל.
תנור קטליטי - תנור שחלק מדפנותיו מצופות בטפלון (כיום יש גם תנורים המצופים באמייל), וכאשר השמן ניתז בזמן האפיה / צליה הוא נשרף ולא נדבק. בדרך כלל רצפת תא התנור אינה מצופה בטפלון. חשוב לבדוק האם הדפנות נשלפות על מנת להקל על הניקוי הידני הסופי.
תנור פירוליטי - המילה האחרונה בטכנולוגיית התנורים, אשר גם מייקרת אותו. תנור מסוג זה מאפשר ניקוי "עצמי": לחיצה על הכפתור המתאים תעלה את הטמפרטורה בתוכו ל- 500 מעלות, תוך כדי נעילת דלתו. בטמפרטורה זו נשרפים כל השומנים שנתזו על הדפנות והופכים לאפר שאותו ניתן לנגב בקלות. תנורים מסוג זה מצוידים בדלת מבודדת במיוחד אשר מבטיחה שהם לא יהיו לוהטים למגע בזמן ההתחממות לטמפרטורה כל כך גבוהה.

גם אופים וגם חכמים מאי פעם
את התנור המסורתי, הפועל באמצעות שני גופי חימום המפזרים את חומם בתוך חללו, מחליף היצע רחב של אפשרויות, שמטרתן להקל על השימוש ולהגיע לתוצאות טובות יותר. מורה נבוכים:
תנורי "Multi System": תנורים המציעים מספר אפשרויות לפעילות גופי החימום, מעבר לשיטה המסורתית:
- שיטת הטורבו – מאוורר המותקן בדופן האחורית של התנור ומפזר חום אחיד בתוך תא האפיה, מקצר את משך הפעולה ומאפשר לאפות מספר סוגי מזון בו זמנית.
- שיטת הטורבו האקטיבי – מאחורי המאוורר מותקן גם גוף חימום מעוגל. מאפשר אפיה של שתיים ואף שלוש תבניות בו זמנית, ללא ערבוב הריחות והטעמים ביניהם.
- גריל / גריל טורבו – מפעיל את גוף החימום העליון בלבד (עם או בלעדי מאוורר הטורבו) ומשמש לצליה עליונה ולהשחמה.
- חימום תחתון – אפשרות הפעלה של גוף חימום תחתון בלבד, לשמירה על חום המזון.
- טכנולוגית אידוי והזרקת לחות - ישנם תנורים המציעים שיטות אלה, המאפשרות אפיה "בריאותית" בשיטת האידוי (תנורי "Steamer") וכן תנורים המאפשרים הזרקת לחות במהלך האפיה, לשמירה על עסיסיות המזון.

תנורים בטכנולוגיית ה"Easy Cook": תנורים אשר שדרגו את שיטת ה"מולטי סיסטם" כך שההחלטה על סוג ההפעלה נעשית באמצעות מערכת דיגיטלית/ממוחשבת. בשיטה זו התנור מצויד במספר משתנה של תוכניות (בין 4 ל-12) באמצעותן מגדירים את סוג התבשיל/מאפה והתנור קובע את משך הזמן הנדרש, את המיקום בחלל התא ואת שיטת האפייה הרצויה. תנורים מסוג זה מגיעים עם צג LCD ולחצני נגיעה, טיימר להפעלה ומנגנון כיבוי אוטומטי. חשוב לדעת - בחלק מהתנורים יש אפשרות לקבל את כרטיס ההפעלה בעברית.

 

מתוך מגזין בית ונוי 104: "טרי מהתנור"

 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי
תגיות