שיפוץ בתים ושימור מבנים

מאת: | צילום: | - 03/04/2013
בדלת אמותיו - שיפוץ ושימור מבנים ודלתות

שיחזור בתים הוא אמנות, ופאיז אבו-נאסר למד אותה מסבו ומאביו. הוא מתייחס אליה ברצינות. הוא מספר שכששחזר את בית הספר האנגלי הוא לא ישן בלילות מחשש שלא יעמוד בלוח הזמנים שקבע. בסוף הוא הצליח והוא סיים שבוע לפני תחילת הלימודים. בתחום של עיצוב הבית ושיפוץ הוא עוסק מגיל צעיר והוא מתרכז בעיקר בשיפוץ דלתות ושחזור מבנים ביפו העתיקה.
כחלק מעבודת שיפוץ בית ושחזור אבו נאסר אוסף שלל פריטי נוי ואבני כורכר, "אבן הכורכר", הוא אומר, "חוזרת שוב ושוב. יש לו גם אוסף של דלתות עתיקות מהריסות של בתים ישנים.
הוא מעניק שיפוץ ושחזור לדלתות, ומאמין שיש לכל אחת את הסיפור שלה. תהליך שיפוץ בתים על ידי אבו נאסר כולל מספר שלבים: קילוף של שכבות הצבע, ליטוש פני השטח באופן ידני, לאחר מכן משלימים חלקים חסרים תוך התאמת הדלת לדרישות הלקוח, צביעה מחדש והתאמת ידיות בהזמנה אישית, תוך שילוב של ברזל וזכוכית. 

יפו העתיקה מלאה בעבודות שחזור של אבו נאסר ברחובותיה של יפו העתיקה, ואחד מהם הוא בית המגורים של האמנית אילנה גור שהוא גם מוזיאון. גור פנתה לאבו-נאסר כשרצתה לשחזר, כמו גם עיצוב הבית מחדש של חלק מאגף החנות במוזיאון שעד אז לא נעשה בו שימוש.
כחלק מהשיפוץ שוחזר חלק מהמבנה וכן מספר אובייקטים, ביניהם טאבון, שייצג את העבר אותנטי של המוזיאון, כן לגבי מחיצה עשויה מדלתות ברזל עתיקות, שבה עשה שימוש פונקציונאלי ועיטורי כאחד. את קשתות המבנה שיחזר אבו נאסר בעזרת ציפוי מחודש המורכב מאבנים עתיקות. 

 

עבודת השחזור
 

התקרה במבנה היא החלק המשמעותי והמרשים בשחזור, והיא בנויה ככיפה בה משובצים בקבוקים וכדים, שנמצאו במהלך השיפוץ.  התקרה הייתה מכוסה טיח שנים ארוכות ונחשפה תוך עבודה עדינה של ניקוי. אבו נאסר גורס כי שימוש יצירתי בעת שיפוץ בתים, כמו גם עיצוב הבית, בחלקים מהמבנה המקורי, כמו במקרה הזה, השימוש היצירתי בכדים יצר בידוד תרמי ואקוסטי, תרם רבות מבחינה אדריכלית ולוגיסטית.


מבוסס על המאמר בדלת אמותיו - שיפוץ ושימור מבנים ודלתות.

 

קישור למאמר המקורי : http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,76,695.aspx 


תגיות

יצירת קשר - שיפוץ בתים ושימור מבנים