תתחילו לבשל...

   

עתיר פתרונות פונקציונאליים, ממשיך להוות את לב הבית ועונה על אורח החיים העכשווי- המטבח על פי תערוכת יורוקוצ'ינה 2014

מאת: מיה אור | צילום: | - 27/11/2014

תערוכת המטבחים "יורוקוצ'ינה", המתקיימת אחת לשנתיים לצד תערוכת הרהיטים "סלון דל מובילה", חגגה השנה שני עשורים לקיומה עם 128 יצרניות של מטבחים, לצד יצרניות של מכשירי חשמל, שהציגו בתערוכה "משלימה" טכנולוגיות עכשוויות ייעודיות למטבחים.

יחידת אי כמטבח בפני עצמו, כוללת את כל הפונקציות הנדרשות לחברת MINACCIOLO.
 

בתערוכות כמו בתערוכות הציפייה היא תמיד לחידושים, ובהתייחס ליורוקוצ'ינה 2014 נראה שאת המענה לציפייה זו אפשר לחלק לשניים. החידושים שנראו היו בעיקר בגזרת החומרים, הצבעים, הפטנטים והפיצ'רים, אך לא בתפיסה- לא משהו שניתן להגדירו כמהפך בתפיסת המטבח או כגישת עיצוב חדשה בתכלית.

 

מדפים פתוחים, שילוב חומרי ודקיקות שמייצרת מופע מעודן. מטבחי DADA.
 

קשת הסגנונות נעה כתמיד ממודרני (בעיקר) ועד כפרי, ורבות מהחברות הציגו גם "רענונים" של דגמי מטבחים קיימים. עיצובים לא שגרתיים בצורה ובחומר תמיד אפשר למצוא בכל תערוכה, אך אלה מופיעים בד"כ במשורה ומבטאים בעיקר הצגת יכולת, או סוג של גימיק, לא כמסמני מגמות.


מטבח נקי קווים ויחידת אי עם משטח עליון נע, אשר בתנועתו חושף את הכיריים בהתאם לצורך. מטבחי HACKER.


כך או אחרת, נראה כי מאז "הוצא" המטבח מתוך הקירות שסגרו עליו וחבר אל חלל המגורים כחלק בלתי נפרד ממנו, ממשיכה מציאות זו להזין את גישתם של המעצבים והיצרנים, אשר על בסיס זה מנסחים את החידושים שהם מציעים.

 

פתיחות רבה בתצורות מגוונות מאפיינת את המטבח בחתימת ידו של המעצב הצרפתי אורה איטו לחברת לחברת SCAVOLLINI.


בתוך כך, גם השנה הציגה התערוכה מטבחים העונים לסלוגן המוביל שהמטבח הוא לב הבית ומקום התכנסות משפחתי, ותפיסות שנראו בתערוכה הקודמת נלקחו עוד צעד קדימה: יחידות בוריאציות שונות של גדלים וגבהים המעניקות גמישות תכנונית, ומערכי הצבות מגוונים שאינם בהכרח עונים על מערך מטבחי קלאסי מוכר.


שימוש בקוריאן ואמירה צורנית מודרנית ומקורית במטבח שעיצב האדריכל דניאל ליבסקינד לחברת POLIFORM.


במסגרת זו אחד המאפיינים שבלטו בתערוכה האחרונה סימן מגמה של פתיחות- הרבה מערכות מידוף למיניהן עשויות עץ או מתכות, יחידות בסגנון ספריות מדפים, וככלל חללי אחסון פתוחים או שקופים המשתלבים גם בתוך יחידות האחסון הסגורות ומרככים את חזותן.

 

אופציה של "גשר" נע המחבר בין יחידת האי ומשטח הכיור ומעניק תוספת שטח לעבודה/אכילה. NOBILIA.


ריכוך זה אף מסייע ל"זליגה" של המטבח לחלל הסמוך- חלל המשפחה או הסלון- המתרחשת אגב כך כמעבר רציף וטבעי, לו תורמות גם יחידות ביניים מסוגים שונים שמציעות החברות כמענה לכך.

 

מהדורה מוגבלת ורענון עכשווי של דגם מטבח אולה כהומאז' למעצב פינינפרינה שעיצב אותו כבר לפני מספר שנים לחברת SNAIDERO.


יחידות האי שהפכו פופולאריות במסגרת "פתיחת" המטבח לחלל המגורים, הופיעו בהיצע של גרסאות ואפשרויות מעוצבות מחומרים מגוונים או משילובים שונים: החל מכאלה אליהן חובר משטח אכילה נמוך יותר כשולחן לכל דבר, עבור ליחידות בהן משתלב משטח נשלף נוסף המאפשר לחברן למשטח העבודה של יחידת הכיור תוך יצירת תוספת שטח נוחה לצרכים מגוונים, וכלה ביחידות קומפקטיות המכילות את כל הפונקציות הנדרשות, בבחינת מטבח בפני עצמו המתאים במיוחד לחללים קטנים.


"תריסים" בסגנון רפפה משתלבים ביחידות עליונות או במדפים פתוחים, ונאספים כלפי מעלה בהפעלה חשמלית ככל תריס רפפה מוכר. LEICHT.

 

פיצ'רים ופטנטים

מיני מנגנונים מתוחכמים, מגירות חכמות, נשלפים ונעים לסוגיהם או פתרונות אחסון מתקדמים הם כבר מזה זמן ממאפייני המטבח העכשווי, והחברות היצרניות אינן שוקטות על השמרים בניסיון לשדרג את איכויותיהם עוד ועוד- הן במישור חומרי מתקדם והן במישור טכנולוגי בתוך כך, למשל, המגירות, כמו גם דפנות הארונות, מאופיינות במראה דק ומעודן מבעבר, ולדברי היצרנים "דיקוק" זה אינו בא על חשבון החוזק והעמידות.


קונספט של "עץ מטבח": הפונקציות השונות מעוגנות בגבהים שונים לאורכו של עמוד מתכת. OIKOS.


פנים המגירות מוקפד וייעודי, לעתים מופיע בגון החזיתות החיצוניות תוך הקניית מראה המשכי ואסתטי, ובין החברות יש שדיווחו על שימוש בפרופילים דוחי אבק, בעלי יתר עמידות בפני מים ואדים.


מטבח מגירות: קונספט מקורי ש"מערבב" את פונקציות העבודה והאחסון במטבח של חברת SCHIFFINI.


תנועה חלקה ונוחה של חזיתות ומגירות היא אחד המרכיבים המשמעותיים בתפקוד המטבח, שנושא עמו גם משמעות ארגונומית, וכך, לדוגמה, היחידות הגבוהות מוצעות גם עם דלתות כיס, כך שפתיחתן אינה נוטלת מנפח המטבח ומאפשרת תנועה נוחה בחללו.

 

שילוב של עץ, מתכת וזכוכית צבועה במטבח אורבאני-מודרני של 7 TEAM.


שילובי תאורת LED, המקלה על בחינת תכולת ארונות ומעניקה אור נדרש לאזורים ממוקדים רווחים במטבחים העכשוויים "בגדול", ובמשטחי העבודה משתלבים נשלפים לסוגיהם, ובכלל זה בסיסי עגינה לטלפונים ומחשבים ניידים כמענה לאורח החיים הרשתי- תקשורתי בו אנו חיים.

 

חדשנות חומרית: חזיתות צפחה דקיקות במטבח של חברת HACKER.


שת"פ בין חברת DIESEL וחברת SCAVOLLINI: יחידות מודולאריות ואלמנטים קבועים במטבח המשלב רוח וינטג' עם נוחות עכשווית.


בין החידושים הנאים שנצפו בתערוכה ניתן לציין "תריסים" בסגנון רפפה המשתלבים ביחידות עליונות או במדפים פתוחים. התריסים נאספים כלפי מעלה בהפעלה חשמלית ככל תריס רפפה מוכר, וניתנים להשגה בגון מתכתי או בשלל צבעים מתוך מניפת צבעי RAL.


אופציות עיצוב מגוונות לשילוב מכשירי חשמל ביחידות המטבח. MIELE.

לבן, אבל הרבה פחות...

גזרת הצבע סימנה כי נפל דבר בשליטתו הבלתי מעורערת של הגון הלבן.

 

תאים פתוחים ו"פיזור" יחידות בתצורות ובגדלים שונים. NOBILIA.


לא, הוא לא נעלם לגמרי, אך לצדו ועמו, בנפח משמעותי למדי, משתלבים גוונים כבז', גרז' ואפור, כמו גם שימוש בזכוכית איכותית, נירוסטה, ויותר מכל שימוש נרחב בעץ אשר כוכבו דרך אצל הרבה חברות- הן במראה מעודן, והן במראה גולמי ובעיבודים ייחודיים, דוגמת עיבוד המקנה לחומר חזות "כמו שרופה".


קלאסיקה ומגע תעשייתי במטבח מבוסס על מבנה אלומיניום המשתלב עם חומרים נוספים כעץ וזכוכית, עיצוב של האדר' מסימו לוסה גיני לחברת SNAIDERO.


יתרה מכך, העץ משתלב גם לצד מתכות במטבחים בסגנון תעשייתי שלחם לא נס, כאשר בתוך כך הוא משווה להם תחושה מעודנת וחמימה מבעבר.


קווים נקיים, שימוש בעץ, ומגירות בעיצוב מוקפד לאחסון ייעודי. BULTHAUP.


זירת החומרים ככלל, היא זירה פעילה, כאשר כל חברה בדרכה חותרת לפיתוח חומרים/עיבודים ייחודיים- שילוב תמצית איקליפטוס, חזיתות צפחה או מתכת חלודה, אם לציין על קצה המזלג רק כמה מהם- ומן הראוי לציין כי רבות מיצרניות המטבחים מצהירות על גישה מקיימת הבאה לידי ביטוי בשימוש בחומרים ממוחזרים או ברי מחזור, כמו גם בתהליכי ייצור ידידותיים לסביבה.וכך, כשבמופעו העכשווי החכם מהווה המטבח מענה מעוצב ופונקציונאלי למשתמשיו, אין אלא לסכם במילותיהם של שופטי התכנית "מסטר שף" - תתחילו לבשל...


יחידות בגבהים שונים, מדפים פתוחים וגווני אדמה שמשתלבים עם גון לבן. ARAN


חבירה רכה וטבעית לחלל המגורים. NOBILIA.

 

 

 


 
 

השאירו הודעה ונציג החברה יחזור אליכם בהקדם