חכמה גדולה

טכנולוגיות חכמות הן ללא ספק מילות מפתח באלף השלישי, ובכלל זה בכל הקשור לחיים נוחים במרחבי המגורים שלנו- החל מאובייקטים ככלים סניטאריים ומכשירי חשמל מתוחכמים, וכלה בגולת הכותרת שמספקות מערכות חשמל חכם

מאת: אורי סלע | צילום: | - 08/08/2016
מגוון מפסקי טאץ' יוקרתיים ההופכים כל בית ליפה יותר, וגם חכם ללא שינוי בתשתיות חשמל, ומסגרות הזכוכית תואמות לשקעים. קונטק.

הטכנולוגיה שהסתערה על שמי חיינו בשנים האחרונות, כשהיא כובשת עוד ועוד תחומים ודוהרת קדימה בקצב בלתי נלאה, לא פוסחת, כמובן, גם על מרחבי המגורים העכשוויים. בין אם "רק" באמצעות מכשירים ואלמנטים חכמים שתפקודם השתדרג והתרחב הרבה מעבר למהותם הבסיסית-מסורתית, ובין אם באמצעות מערכות חשמל חכם, המציעות שליטה ובקרה על מערכות הבית השונות והופכות את חיי היומיום בו לנוחים יותר לאין ערוך, ליעילים ומוגנים יותר, וכפועל יוצא של ההתנהלות המבוקרת גם לחסכוניים יותר.   

שימוש באפליקציה לניהול החשמל הביתי מחוץ לבית. ויטראה.

קווית או אלחוטית? מערכות חשמל חכם
מערכת חשמל חכם המוטמעת בבית מאפשרת לדייריו "למפות" את הרגליהם והעדפותיהם, ולתרגם אותם באמצעות תכנות לתרחישים הנוחים להם ומתאימים לאורח חייהם בכל הקשור לתפעול (כיבוי/ הדלקה/ויסות וכד') מערכות הבית השונות, דוגמת תאורה, אודיו-וידאו, מיזוג אוויר, הגפת/פתיחת תריסים, שליטה על מכשירי חשמל ועוד. מערכות החשמל החכם נחלקות לשני סוגים עיקריים- מערכות קוויות ומערכות אלחוטיות. איזו מהן משתלמת יותר? תלוי את מי שואלים ובעיקר תלוי מה הצרכים הנקודתיים והמגבלות שמציב המבנה. היתרון של הרשתות האלחוטיות היא העובדה שלא נדרשת תשתית מסורבלת כדי להרכיב אותן. המערכות האלחוטיות מותקנות על גבי תשתית החשמל הרגילה ללא חווטים מיוחדים, ללא צורך בלוחות חשמל מורכבים וגדולים או שינוי בלוח החשמל הקיים. יתרון נוסף של מערכות אלה הוא המודולאריות והגמישות המאפשרות לדייר לשלוט בתקציבו ולהגדילו עם הזמן ו/או בעת הצורך. 

מהפיכה בתחום תשתיות החשמל לבניין, מפסקים אלחוטיים מקנים חסכון בעלויות ובתכנון אדריכלי לצד אפשרויות שליטה מגוונות: שליטה מרכזית אלחוטית ביציאה מהדירה, שעון שבת מרכזי אלחוטי לכל הבית, מפסקים אלחוטיים, שלטים אלחוטיים ושליטה מאפליקציה. דומון.

הרשת האלחוטית פועלת, למעשה, כמו רשת קורי עכביש וירטואלית, המתחברת למערכת החשמל הקיימת ומחברת את כל הבית דרך מפסקים, שהינם לרוב מפסקי טאץ' מעוצבים מאוד. השיטות הנפוצות כיום לבית חכם אלחוטי, דוגמת Z WAVE, או ZIGBEE מושתתות על טכנולוגיית גלי רדיו (RF) שפותחה להטמעה במכשירים כמו שלטים אלחוטיים, גלאי עשן, תאורה, תריסים, התקני אבטחה ועוד. הטכנולוגיה נתמכת ע"י מאות יצרנים וחברות ברחבי העולם עם אלפי מוצרים, כאשר הרעיון הוא שלצרכן יש יכולת בחירה מתוך המגוון הרחב ללא תלות בחברה/יצרן אחד. הטכנולוגיה תוכננה בבסיסה להפעלה ויישומים של בית חכם ועובדת בטווח תדר נמוך המאפשר תפעול של הבית באמינות ומהירות גבוהה, היא מאובטחת ומוצפנת, ואף אינה תלויה ברשת האינטרנט, כך שגם בעת נפילות רשת היא תמשיך לתפקד. 

מבחר גווני זכוכית במתגי הטאצ'. ויטראה.

במערכות האלחוטיות, המפסקים מחוברים לאפליקציה ידידותית לתפעול, והטכנולוגיה מושתתת על התאמה לשימוש של צרכן הקצה: ללא תלות בחברה, הכול ניתן לתפעול עצמאי, אין כל צורך בהכנות מקדימות להתקנה, וכמו המערכות הקוויות מציעה תרחישים, תפעול לפי שעונים ועוד. ככלל, הפיתוח בתחום מערכות הבית החכם הוא מואץ, וטכנולוגיות חדשות מוצאות את דרכן אליו כל העת, כמו, למשל,  קונספט חדשני בתחום תשתיות החשמל לבניין בו השליטה על התפעול נמצאת במפסק עצמו ללא כל צורך בחווט בינו לבין נקודת הקצה.  

מפסקי טאץ' יוקרתיים מזכוכית, מאפשרים לכל בית להפוך לבית קיים ללא שינוי תשתיות החשמל. קונטק.

כשמדובר במערכת קווית- חשמל חכם, קיים צורך בתשתית המוטמעת בקירות/אדמה, מה שהופך אותה מתאימה להתקנה בבתים ודירות המצויים בתהליכי תכנון ובנייה, ו/או כאלה העוברים תהליך שיפוץ מסיבי מהיסוד. במערכות הקוויות יש צורך בתשתית ייעודית לחשמל חכם אשר מרכזת את כל החשמל בלוח, ובתוך כך גם מגדילה את לוחות החשמל של הבית. היתרון המרכזי של המערכת הקווית היא היכולת לשלוט בצרכנים גדולים (נקודות הקצה) בבתים גדולים ונדיבי מטראז', בהם נדרש, למשל, להפעיל פרוז'קטורים רבי עוצמה בחצר. במערכת קווית ניתן לבחור בתקנים ידועים ומובילים במערכות מסוג הזה, כגון KNX, MODBUS, C-BUS שהינם תקנים אוניברסאליים פתוחים המאפשרים התאמה לאינסוף מוצרים שונים הפועלים על בסיסם. במערכות בהם הבקרים מבוזרים, אין תלות במחשב מרכזי וניתן לשלב בבית הלקוח אופציות רבות של מפסקים מעוצבים מכול סוגי החומרים- פלסטיק, זכוכית, נירוסטה, אלומיניום, ברזל ועוד.  עם זאת, בין המערכות הקוויות קיימות חברות שעובדות עם תקן סגור משלהן כדרך לשמר את הלקוחות, בלי יכולת לשנות דבר ללא התערבות החברה המתקינה. בכל מקרה, בין אם מדובר במערכת אלחוטית ובין אם בקווית, חשוב ומומלץ שההתקשרות תהיה עם חברה אמינה ובעלת ניסיון בתחום. 
קלות הפעלה והתאמה לבעלי מוגבלויות 

מפסקי טאץ' לדוד ולאודיו. קונטק.

כל מערכת בית חכם שמכבדת את עצמה, מגבה את הפעילות באמצעות אפליקציה ייעודית, המאפשרת שליטה מלאה על כל מערכות הבית ויצירת תרחישים דרך הסמארטפון, כאשר האפליקציות הן ברובן אינטואיטיביות מאוד ופשוטות לתפעול. בתוך כך, תכנון התרחישים המקובל במערכות בית חכם, מקל מאוד גם על בעלי מוגבלויות, היות ותכנות המערכת נעשה בהתאם לשגרת חיי המשתמשים וחוסך מהם ביצוע פעולות שעלולות להכביד עליהם, כמו גם את הצורך לזכור להדליק / לכבות כמעט דבר. 

דגם welcome של המותג הגרמני ABB, אינטרקום חכם המחובר לאפליקציה המאפשרת גישה לאינטרקום דרך הסמארטפון או הטאבלט. כהנא ABB הרצליה פיתוח.

בלי מפתחות
מערכות הנעילה האלקטרונית הן מערכות מתקדמות המאפשרות נעילה באמצעות הסמארטפון או הטאבלט. כך, למשל, קיים היום פיתוח טכנולוגי ישראלי המאפשר להתקין את המערכת על הדלת הקיימת ללא צורך להסיר את המשקוף. הטכנולוגיה מאפשרת נעילה שלמה של בריחי הדלת, כאשר הפתיחה היא באמצעות קוד או חיישן המודבק בגב הסמארטפון או בכל מקום אחר שנוח למשתמש. תוספת של כרטיס חכם, תאפשר לשלוט גם על כניסתם ויציאתם של בני הבית, כשניתן לייצר רשימת "הרשאות" כניסה ולשנותה לפי הצורך. מערכות אלה משמשות את המגזר הפרטי, כמו את הציבורי, דוגמת חברות גדולות במשק, בתי כלא ומתקני חקירות.


פעמון דלת עם כיתוב בהתאמה אישית. ויטראה.

דלתות עם מערכת ADIOS מפתח חכם המאפשר שליטה מרחוק על הנכנסים והיוצאים מהבית. חברת אס.די.אס בע"מ (SDS LTD).

 

מערכת נעילה חכמה ENTER התקנה קלה ללא חיבור לחשמל, נעילה אוטומטית בעת הסגירה, מוצפנת ומאפשרת שליטה מרחוק על הכניסה לבית באמצעות שלט, אפליקציה, קודן מספרים או קורא טביעת אצבע אלחוטי. מולטילוק.

 
 

השאירו הודעה ונציג החברה יחזור אליכם בהקדם