חיים בצבע

בעולם העיצוב ככלל ועיצוב הפנים בפרט, יש לצבע מקום עיקרי וחשוב. הצבע הוא אחד הכלים החשובים העומדים בפני האדריכלים, מעצבי הפנים ומעצבי ההום-סטיילינג; באמצעות צבע אפשר לייצר אופי וסגנון בחלל, לשפר את מצב הרוח ואת האנרגיה, ולהשרות תחושת הרמוניה כללית.

מאת: קרן גרינוולד | צילום: | - 10/10/2017

אף על פי ששפת הצבע היא אוניברסלית, לעולם תהא לצבע גם פרשנות אינדיבידואלית-אישית; צבע מעורר בכל אדם רגשות שונים ותחושות מגוונות, על רקע חוויות עבר וזיכרונות קודמים. צבע אף עשוי לקבל פירוש שונה באזורים גיאוגרפיים שונים, על פי התרבות הנהוגה במקום.

 

 

צילום: באדיבות טמבור

 


אין זה סוד שאנשים רבים נרתעים משימוש בצבעים בעיצוב הבית, לא כל שכן צבעים חזקים או כהים, הנתפסים אצל רוב הציבור כצבעים "נועזים". אנשים רבים יעדיפו שלא להשתמש בצבעים כלל, או לחלופין להשתמש בצבעים רכים ולא דומיננטיים. רבים מאלו ש"יעזו" וישלבו צבעים – יעדיפו, פעמים רבות, להוסיף נגיעות צבע רק בפריטים המשלימים.


אולם צבע עשוי לעשות את ההבדל בין חלל 'חביב' ו'נחמד' לחלל שיש בו את אפקט ה-wow. אם נשווה שני חללים זהים, לרבות פריטי הריהוט שבהם, שהאחד צבוע כולו בגוון לבן אחיד והשני בצבעים שונים, הרמוניים, נגלה הבדל דרמטי בין החללים. גם חיבורים מפתיעים בין ריצוף לריהוט ולצבע קיר יכולים ליצור חלל מדהים ולא שגרתי.


לצד זאת, יש לשים לב שבחירת הצבע חייבת להתאים לאווירה שרוצים ליצור בחלל, לגודל החלל, לכמות האור, לפיזורו של האור בחלל ולטעמו האישי של המשתמש בו.


על-פי חברת טמבור, ישנם ארבעה טרנדים מרכזיים בתחום הצבע, בשנת 2017. לדברי החברה, אין מדובר בניחוש אלא בתחזית מבוססת ומהימנה, שכן היא מושתתת על ניתוח של תופעות עולמיות בחברה, בכלכלה ובתרבות, ובחינה של האופן שבו המגמות הללו מעצבות את העתיד, ואיך הן ישפיעו על עולם העיצוב והאדריכלות.

 

 

עיצוב: הילית קרש. צילום: עודד סמדר

    

צילום: באדיבות טמבור

הסיפור הראשון בתחזית הטרנדים של טמבור לשנת 2017 נקרא Bare Beauty; הטרנד מדבר על כבוד למראה הטבעי ולחומרים הטבעיים. אף על פי שלכאורה התרגלנו לצריכה אין-סופית של מוצרים חדשים ונוצצים, ובמקום לתקן אנחנו פשוט קונים חדש, בזמן האחרון אנחנו רואים הערכה מחודשת לחומרים במראה הטבעי שלהם; דוגמת בטון סדוק, קמטים של גיל, שיער אפור. אנחנו רואים, למשל, את דור המילניאלס צובע את השיער לאפור ומסיקים שהטרנד הוא המראה הטבעי והחשוף של החומר (לא להסתיר צלקות, לא לצבוע ולכסות את הפגמים). אפשר לראות כבוד מחודש למלאכת יד, למגע אישי עם החומר. אנחנו רואים צבעים עמוקים ועמומים, וטקסטורות של טיח מינרלי במראה טבעי של בטון ואבן, וצבע באפקט 'ערבה'.


הטרנד השני של 2017 נקרא Mute; טרנד זה מתייחס לרצון לחיות חיים בריאים, גופנית, רוחנית ורגשית. הרצון לעצור לרגע את החיים האינטנסיביים שלנו, להשתיק את כל הפרעות הקשב והריכוז שלנו ולהקשיב לפעימות הלב. רוב הצבעים בטרנד הזה קרים, צבעים מהמשפחה הכחולה והאפורה אשר מרגיעים אותנו ומזמינים אותנו להתבוננות פנימית. מבחינת החומרים אנחנו מדברים על "יוטה" ו"טוויד", בדים פשוטים שמחליפים את המשי ואת הקטיפה, וכמובן גם טקסטורות צבע באפקט יוטה.

 

עיצוב: k&l creative home design. צילום: vish


הטרנד השלישי נקרא Bijou; תכשיט בצרפתית. הרעיון פה הוא האמירה האינדיבידואלית בעולם העיצוב, שהופכת ליותר ויותר דומיננטית בתחום שלנו. עידן מעצבי העל ואדריכלי הצמרת בא לקיצו. היום כל 'מֵייקר', אדריכל ומעצב מטביע חותם אישי. התוצאה היא אקלקטיות עיצובית. כל פריט הוא יחיד ומיוחד לנו, אם כאדריכלים ומעצבים ואם כלקוחות. מכאן הדימוי של תכשיט – משהו שנעשה במיוחד בשבילך. הגוונים טיפה מתוקים יותר, שכן הבחירות האישיות הן עדיין בגדר מותרות בעולמנו. אנחנו רואים מעט זהב, אבל לא כזה שקופץ לעין, לא 'פלאשי' – כמו שהיה לפני עשר שנים. הטקסטורה שנבחרה לספר את הסיפור הזה באה באפקט ה'סוויד המטאלי' בגוון אפור אבץ: נצנוץ עדין של ייחודיות.


הטרנד האחרון, ומרחיק הראות מכולם, הוא Hybrid; הוא עוסק בשאלה כיצד ייראו החיים של הדורות הצעירים ביותר, דור ה-Z ודור האלפא. איך ייראו חייהם הבוגרים של אלה שנולדו לתוך הרשתות החברתיות? הרעיון הוא להסתכל על העתיד לא מהמקום של תיאוריות אפלות, חששות ותרחישי יום הדין, אלא ממקום אופטימי. להתרגש מהעתיד, ממסעות למאדים ומטכנולוגיות לתיקון איברים. לדור הזה מתאימים חומרים חכמים יותר וגימורים פלסטיים יותר, משחקים בין צורה לחומר, כמו חומרים קשים שאפשר לקפל ולרכך אותם, או חומרים רכים שאפשר לחזק באמצעות קיפול. העתיד פלאשי, משחקי ובעיקר מפתיע.

 

 

עיצוב: k&l creative home design | צילום: vish

לדברי מעצבת ההום-סטיילינג תמר מרוז, לשימוש בצבע יש סיבות רבות:

• צבע מעורר רגש, מחיה את הבית ומקשט את החלל במינימום התעסקות ובמינימום הוצאות! נמאס לכם? תחליפו!

 

• אם החדר מלא טלאים משיפוצים ישנים ולא מוצלחים, צבע יכול לטשטש פגמים. צביעה בגוון דומיננטי מעל בליטות ומגרעות שמפריעים לעין (גם עמודים, צינורות וקורות בתקרה) מכסה והופכת אותם לבלתי נראים בחלל.


• בחלל רב-שימושי דוגמת סלון המשמש גם כמטבח או כמשרד, צביעה של אזור מסוים יוצרת הפרדה וחוצצת בינו לבין יתר החלל, וכך יכולה להפוך אותו לפינה חמימה ואינטימית (כנ"ל בחלל פתוח וגדול).


• כל חדר ניטרלי ונטול אישיות יכול להפוך ל'שואו'. אפשר ללכת על 'Color statement' ולצבוע את כל החדר בגוון דומיננטי, לדוגמה צהוב, או לבחור קיר אחד ולצבוע אותו ואת הרהיטים הצמודים אליו באותו גוון. הרגועים בינינו יכולים לצבוע את כל החדר בגוון ניטרלי בהיר ולבחור קיר אחד שיהיה המוקד של החלל, למשל קיר גב המיטה או קיר צדדי למיטה. בחלל גדול יותר (לרוב יהא זה בחלל הציבורי בבית) מומלץ להוסיף מוקד משני, למשל קיר  צר שמזמין להלביש אותו בצבע נועז, וגם פריט ריהוט (למשל: שידה מיוחדת שהתאהבתם בה). גם בקיר ארוך ו"משעמם" הטיפ הזה יעבוד נהדר - יחלק את הקיר ויגדיר אזורים בחלל פתוח מדי.


• צבע הוא לא רק גוון, הוא גם טקסטורה. בשוק כיום קיים מגוון רחב מאוד של אפקטים מוצלחים המדמים בטון, טקסטיל וחומרים נוספים. אפקטים אלה משרים בחלל אווירה תעשייתית, טרופית, קלאסית או כל אווירה אחרת שבה חפצים.  


• שליכט – השליכט נועד במקור ליישום על קירות חיצוניים, אולם המראה החם שלו נראה מצוין גם בחלל הפנימי. בדיוק כשם שאנחנו רוצים "להכניס" את החוץ פנימה על-ידי שימוש בצמחייה ובאור טבעי, יש מגמה להכניס גם את צבעי החוץ פנימה, אל תוך חלל הבית. למעשה, הרעיון כל כך מוצלח עד שחברות הצבע פיתחו אפקטים המיועדים לקירות פנים שנראים כמו סוגים שונים של שליכט חיצוני. מי שיש לו חשק לתחושה של חופשה אקזוטית בקאריביים, או רצון להשרות אווירה אירופאית, או שסתם זקוק למקום מפלט לאחר יום עבודה שגרתי, ימצא אפקטים מסוג זה בכל טמבוריה.

 

 

 

צילום: אסף פינצ'וק

    

עיצוב: תמר מרוז. צילום: גלעד רדט

סוגי צבעים-

צבע פלסטי היה נפוץ בעבר וכיום פחות. הפולימר – החומר המקשר את הצבע לקיר – בצבע הפלסטי זהה בתכונותיו ובהרכבו לדבק הפלסטי, ועל כן זכה לכינוי "צבע פלסטי". יתרונו של הצבע הפלסטי הוא במחירו – מדובר בצבע זול, אולם הוא בעל עמידות נמוכה יחסית, אינו מגיב כנדרש לכל סוג קיר והתוצאה לא תמיד מיטבית. חלק מחברות הצבע הפסיקו להשתמש בצבעים מסוג זה.


צבע שמן מבוסס על פיגמנטים שמומסים בשמן. צבעי שמן משמשים בעיקר לצביעת משקופים, דלתות ולעתים מתכת. איכות צבעי השמן גבוהה מאוד, אך לצד היתרונות קיימים חסרונות בולטים כגון התייבשות אטית המחייבת המתנה, לעתים בת עשר שעות, בין שכבה לשכבה. כמו כן הריח שנפלט מצבעי השמן הוא לעתים בלתי נסבל, בעיקר אם צובעים את הדירה בחורף ובוודאי אם משתמשים בו בצביעת רהיטים, דלת או משקוף בחדר ילדים. בנוסף לכך, צבעי השמן מצריכים שימוש במדללים כדוגמת הטרפנטין שידועים בריח העז שלהם.


צבע שמן על בסיס מים הוא חידוש של העשור האחרון. חידוש זה מאפשר לקבל תוצאות זהות לתוצאות שהיו מתקבלות בצבעי השמן אך ללא הריח החזק שלעתים נשאר בבית כמה ימים, ועם זמני ייבוש קצרים במידה ניכרת.

 

 

עיצוב: סטפני גריב | צילום: יוראי ליברמן

    

עיצוב: סטפני גריב. צילום: עוזי פורת

 

צבע סיד מבוסס על סיד שמשמש חומר גלם למלט ולטיח, וגם לצביעה עקב תכונותיו הבולטות – צבע לבן ומחיר נמוך. בצביעה בבית חדש אפשר למצוא סיד בעיקר בתקרות. מדובר בתרכובת המכילה סידן וחמצן. הסיד מופק משריפה של אבן גיר. בעבר היה נהוג להמיס גושי סיד ולצבוע בהם. למזלנו, כיום חברות הצבעים מייצרות סיד סינטטי שהוא זול ומספק כיסוי טוב יחסית. היתרון של הסיד הוא שהוא זול יותר מצבעים אחרים, וחשוב מכך – הוא נושם. כלומר הוא אינו אוטם את הקיר, והוא מאפשר לו לפלוט לחות. לצד היתרונות הללו, הסיד נוטה להתלכלך מהר יותר מצבע אקרילי וגם הגימור אינו באותה איכות של צבע אקרילי. בשל יתרונותיו, הוא יכול לשמש פתרון מעולה לצביעת חדרי אמבטיה, שירותים ותקרה. אם רוצים לצבוע שכבה אקרילית על-גבי סיד, יש למרוח שכבה של צבע יסוד ביניהן.


צבע אקרילי הוא הצבע היעיל והנפוץ ביותר כיום לצביעת קירות פנים. מדובר בצבע מהיר-התייבשות הכולל פיגמנטים שהושרו בתמיסה פולימרית אקרילית. אפשר לדללו במים, וכאשר הצבע מתייבש הוא הופך עמיד למים. פעמים רבות מכונה בשם "אקריליק". אחד היתרונות הבולטים של הצבע האקרילי הוא היכולת לנקות אותו בקלות באמצעות סמרטוט לח. כמו כן, מדובר בצבע נושם – המאפשר ללחות ולמים להתאדות.

 

 

עיצוב: רעות ברוכי ותמר פיוארוביץ. צילום: אורית ארנון

    

עיצוב וצילום: שרון ברקת | עיצוב תחפושת: ענבל כרמי

צבע בסיס, צבע יסוד או צבע מקשר הוא צבע היסוד המיושם כשכבה ראשונה על השטח הנצבע, לפני צביעה בצבע עליון. תפקידו העיקרי הוא לחזק את התשתית ו"לקשר" בין שני סוגי צבע שונים. אפשר למשל לצבוע שכבה של צבע מקשר על קיר שצבוע בסיד לפני שצובעים מעליו שכבה של צבע אקרילי. אם נצבע בצבע אקרילי ישירות מעל שכבת הסיד – הצבע האקרילי לא "ייתפס" היטב בקיר ויתקלף במשך הזמן.

 


    

עיצוב: סטפני גריב | צילום: עוזי פורת

    

חיפוי קוריאן דופונט ארה"ב. קולקציה 2017. ניגא


 


 
 

השאירו הודעה ונציג החברה יחזור אליכם בהקדם